Краєзнавці встановили п’ятикутну зірку на кладовищі Городища Це обурило місцевих патріотів

У Городиші активісти-пошуковці відновили могилу радянських бійців, які загинули на околиці міста в 1941 році. На місці поховання встановили обеліск.

– Міська влада обіцяла долучитися до облаштування території, – пише в мережі «Фейсбук» Олександр Назаров. – То ж кількість учасників цієї справи надалі зростатиме.

Однак інших дописувачів обурила п’ятикутна зірка, яку пошуковці відновили на обеліску. Вони вважають її символом тоталітаризму.

– Цей символ заборонений в Україні, – каже краєзнавець Володимир Чос.  – Є закон про декомунізацію і його необхідно дотримуватися.

Олександр Назаров каже, що очікував такої реакції.

– Зірку ми ще не закріпили. До того ж вона не червоного кольору, а сірого. Не знаю, кому вона заважає – обеліск старий, виготовлений ще за радянських часів, зірка там була передбачена  –  із пісні слова ж не викинеш. Усім зірконенависникам пропоную не спинятись на напівмірах. Треба звернутися до Міністерства оборони України з вимогою позривати зірки з погонів офіцеського складу. Крім того, розірвати стосунки з Євросоюзом, США й усіма державами, на прапорах яких є зірки.

Краєзнавець Богдан Легоняк із Медведівки Чигиринського району не погоджується з такою думкою.

– Я, на відміну від Олександра Назарова, не є професійним істориком, а лише краєзнавцем. Вважаю відновлення могил червоноармійців добрим знаком. Але я категорично проти всілякої радянщини і її символів. Бо так можна дійти до крайнощів. Пригадую, як років 7-8 тому в одному із сіл Черкащини відновили могили китайців. Запросили навіть посла Китаю. А це ж ті так звані воїни-інтернаціоналісти, яких привезли більшовики придушувати українців у Холодному Яру.

Директор черкаського міського археологічного музею Михайло Сиволап теж проти зірок на монументах.

–  Я би на місці поховання встановив би хрест. І не треба прикриватися тим, що зірка, мовляв, від самого початку була на монументі. Ми знаємо, що в радянські часи хрести встановлювати забороняли. То ж воїнів треба вшанувати по-християнськи. Могили відновлювати треба, а вшановувати варто лише захисників України. Знаю, що в Черкасах є монумент червоноармійцям, які загинули в період російської агресії 1918-21 років. Плити на той монумент за старою радянською звичкою були викорчувані з інших могил. Тому треба бути обережними з радянськими символами.

Кілька років тому в селі Леґедзине Тальнівського району встановили пам’ятник прикордонникам, які загинули в боях із німцями в серпні 1941 року. Монумент поставили на скіфському кургані. Справжнє поховання червоноармійців знаходиться в іншому місці.