Чимало наших читачів нарікають на те, що пересихають криниці. Мовляв, це через те, що літо було посушливе, тому й води немає. Чи справді це так і чому людям доводиться постійно чистити колодязі, ми дізнавалися у фахівця.
Щороку води в криницях стає менше
Руслан Припіяло чистить та копає людям криниці та свердловини по всій Україні близько 10 років. Чоловік з власного досвіду знає, чому рівень води у колодязях зменшився і як цьому запобігти.
— Моя робота полягає у чищенні та викопуванні криниць. Я можу це робити вручну, без помічників. Де мені тільки не доводилося побувати. Та впевнено можу сказати: хоч рівень води і впав, але не критично.
Пам’ятаю у 2017 році копачам продиху не було, адже зима була майже без опадів. Рівень води залежить від пори року і кількості опадів. Якщо взимку достатня кількість опадів, є достатньо весняних дощів, то проблем з водою не буде. Навіть якщо літо без опадів.
Зовсім інша справа, коли, так би мовити, хазяї потужними насосами викачують влітку воду для поливу городів, миття машин, прання килимів, то рівень води, звісно, може впасти. Адже раніше криниці копали “під відро”, а не під насоси. Знову ж таки це не страшно. Вода повертається, коли починають іти затяжні дощі.
— Що потрібно для того, щоб викопати гарну криницю?
— Криницю потрібно копати восени або у засуху. Ні в якому разі не варто копати криницю навесні, адже влітку в ній води вже не буде. І головне — натрапити на підземне джерело. Наскільки гарна буде криниця, залежить від копача. Є не зовсім добросовісні, які припиняють копати щойно вода з’явилася. Хороший копач прокопає ще кілька метрів. Геологи розповідають, що щороку води буде менше, бо вона потрапляє на другий горизонт, вода в якому викачується через свердловини.
— Що краще: свердловина чи криниця?
— Якщо для власних потреб, то краще криниця, а для ферм, тепличних господарств — свердловина. До того ж свердловина дороговартісна: один метр коштує 600 гривень. Знову ж таки: недобросовісні копачі, щоб заробити більше грошей, можуть прокопати зайві кілька метрів. А, щоб потрапити на другий горизонт, потрібно прокопати близько сорока метрів.