Лютий обіцяє погодні контрасти

6-7 лютого опади послабляться, вітер залишатиметься посилений, але змінить напрямок на північний, що посилить надходження холоду.

У другій половині тижня уся циклонічна система переміститься далі на схід і до Черкащини відкриється доступ арктичним повітряним масам, - зазначив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань. – На фоні відсутності суттєвих опадів значно похолодає. На вихідних температура вночі опуститься до 7-12º морозу, а вдень – 2-7º морозу.

Цьогорічний січень увійшов у п’ятірку найтепліших за всю історію метеоспостережень та посів друге місце після 2007 року. За спостереженням синоптиків, погода у січні відповідала показникам середині листопада або березня. Лютий же обіцяє погодні контрасти. За словами Віталія Постриганя, середня температура лютого може виявитися найхолоднішою за зиму, як це було у 2012 році  з 11º морозу, а може дати старт справжній весні, як у 1989 р, коли повітря прогрілось до +2º.

За такої тривалої стійкої аномально теплої погоди, що зберігається в області вже п’ять декад поспіль, так і не відбувся перехід рослин у стан зимового спокою. Така аномалія з початку холодного періоду року спостерігається вперше. Тобто морозостійкість рослин, яка в цей час повинна бути найвищою, не розвивається. Успішно зимувати рослинам поки що допомагає відсутність ризиків для їх загибелі (низькі температури та льодова кірка).

Однак занепокоєння викликає дефіцит опадів, що зберігається в області вже 7–9, а подекуди й 12 місяців.

- Умови для формування вологозапасів ґрунту на початок весни, які забезпечуються за рахунок опадів осінньо-зимового періоду і є запорукою нормального врожаю, утримуються малосприятливі. Після жорсткої осінньої засухи, основна волога в ґрунті зберігається у його верхніх шарах, – зазначив Віталій Постригань. – Тож, ситуація наразі для озимини не є критичною, адже коренева система ще не опустилась нижче 20 см. Тому аграрії мають шанс внести добрива та використати вологу, що там є. Адже за попереднім прогнозом, і лютий очікується з підвищеним температурним фоном та дефіцитом опадів.

Наразі, ризиком для майбутнього врожаю залишаються грибкові хвороби та шкідники озимих культур, умови для розвитку яких цьогоріч є сприятливими.

На фоні тривалого та значного дефіциту опадів, опади, які очікуються 5 – 6 лютого, сприятимуть поповненню волого запасів ґрунту. В якому вигляді вони не були б, це дощ чи сніг, але ж основна їх частка піде на всотування ґрунтом, оскільки він є талим і зниження температури очікується після цих опадів.