Інколи складається враження, що серед моїх знайомих – значно більше кандидатів, ніж виборців. Чи це через соцмережі, які цього разу використовують усі кандидати, чи таки дійсно цьогоріч свої сили на виборах вирішили спробувати всі, хто має такі амбіції. Далеко не кожен престижний український ВУЗ може похвалитися конкурсом 18 кандидатів на одне місце.
Зароблені рейтинги
Наступна Черкаська міська рада дійсно буде строката і не проста. Про це свідчать і результати опитування дослідницько-аналітичного центру «Енігма». Політичні партії, які потраплять у раду нового скликання можуть урівноважити одна одну, або ж ми отримаємо чергову п'ятирічку політичних баталій та протистоянь. Із найвищим поки що рейтингом – 17,56% - міський голова Анатолій Бондаренко протягує у міськраду новостворену політичну партію «За майбутнє». За прогнозом, у міську раду також заходять «Слуги народу» — 14,77%, «Голос» — 12,99%, «Батьківщина» — 8,81%; «Опозиційна платформа — За життя» — 8,22%; «Європейська солідарність» — 7,90%; Черкащани — 7,44%; «Нацкорпус» — 5,22%. Дивно і прикро, що в Черкасах на шостому році російсько-української війни «За життя» має більшу підтримку, ніж «Європейська солідарність». Імовірно — це результат роботи в місті представників сили колишнього президента в останні роки. Так само і «Батьківщина» втрачає свої позиції, а ще торік Черкаси всім серцем голосували на президентських виборах за Юлію Тимошенко, віддавши їй друге місце у першому турі. Очевидно, що місцеві лідери не дотягують до свого політичного керівництва, а втрата рейтингів — результат невдалої партійної кадрової політики на місцях.
У міській раді наступного скликання ми можемо вже не побачити таких політичних сил, як «Партія вільних демократів», «Свобода», «Самопоміч». За результатами дослідження, проведеного 2-4 жовтня центром, ці політичні сили у Черкасах не набирають 5% голосів виборців. Однак слід зважати, що опитування проводили виключно серед тих, хто братиме участь у виборах 25 жовтня і статистична похибка становить 2,4%, тож для «вільних демократів», імовірно, ще не все втрачено, адже «Енігма» показує їм 3,2% підтримки черкащан. Наразі можна припустити, що виборець вже зробив висновки за результатами роботи ради попереднього скликання.
Достойні чи причетні?
Зі списків більшості політичних сил можна зробити висновок, що принаймні прохідна їх частина часто складається із кандидатів, які мали вплив на формування цих списків — партійні керівники та еліта, чинні депутати та чиновники. Зі списку «Свободи» видно, що вся еліта партії місцевого рівня була працевлаштована у Черкаський міськвиконком, зокрема Департаменти освіти та соцполітики. Сьогодні їм хочеться продовжити своє існування у міській владі, тож вони й зайняли місця у першій п’ятірці партійного списку. Однак «Свобода» вже більше не має достатньо довіри у черкаських платників податків, які за результатами дослідження «Енігми» готові віддати їй лише 2,87% голосів.
Список ВО «Батьківщина» очолило чинне місцеве парткерівництво та депутати цієї політичної сили у міській раді: Роман Діскант, Юрій Тренкін та Олексій Мельник.
Повернутися у черкаську політику намагається Віктор Беззубенко, колишній заступник мера Сергія Одарича та переконаний «регіонал». Він веде за собою список «Черкащан», де є представники великого черкаського бізнесу та ПРАТ «Азоту».
Учасники торішніх перегонів до Верховної ради України Віктор Євпак та Дмитро Кухарчук цьогоріч очолили списки своїх політичних сил «Голосу» та «Нацкорпусу» на виборах до міської ради. Та чи позначиться їх особистий рейтинг на результатах голосування за їхні партії? Нагадаємо, Віктор Євпак отримав 11,19% (7 285 голоси), а Дмитро Кухарчук — 7,86% (5 117 голосів).
У виборчому списку «Європейської солідарності» колишній секретар Черкаської міськради та вічний опозиціонер до черкаських мерів Олександр Радуцький посів 17-те місце. Звичайно, він має шанси потрапити й у раду наступного скликання, та для цього має показати колосальний результат на виборчому окрузі. Так само далеко не в першій десятці списку партії «За майбутнє» - старожил черкаської політики Любов Майборода. Вона посіла 34 місце в партійному списку, але черкащани ще пам'ятають часи, коли, не залежно від того, від якої політичної сили Любов Володимирівна балотувалася до обласної ради, вона здобувала перемоги, при чому з великим відривом. Що ж, результат цих виборів покаже — чи не розгубила своїх симпатиків через роки та зі зміною партій неоднократна народна обраниця.
Міграція кандидатів
Політичне життя Черкас – настільки насичене та імпульсивне, що багате партійне минуле кандидатів нікого не дивує. З рекламних площ до нас усміхається «свій хлопець» Руслан Зоря. У міську раду наступного скликання він балотується від ВО «Черкащани», а в раду цього скликання пройшов від «Укропу», у міську раду 2014 року був обраний від «Вільних демократів». Та Руслан Зоря такий не один. Любов Майборода — справжній старожил черкаської політики — і важко навіть перерахувати програму яких партій тільки вона не представляла у місцевому самоврядуванні. Черкаські ЗМІ колись писали: «Партії — тимчасові. Майборода — вічна». Демократична партія, Партія реформи та порядок» Блок Юлії Тимошенко, «Наша Україна», «Європейська солідарність». Багатьох із цих партій вже давно немає на політичній мапі України, а Любов Володимирівна залишається принаймні авторитетним експертом черкаської політики. Подібних кандидатів чимало.
Окрім того, гендерна рівність у виборчому законодавстві спричинила справжнє полювання на відомих у Черкасах громадських та політичних діячок. Дехто з жінок отримував пропозиції від двох-трьох політичних сил прикрасити їх списки своєю кандидатурою. Така гендерна рівність наразі тішить, адже зможе кардинально змінити тональність місцевої політики.
— Конкурс 18 осiб на мiсце. Це бiльше нiж у найпрестижніші ВНЗ країни. Таких складних в усiх сенсах мiсцевих виборiв в Українi ще не було. Треба визнати, що в умовах карантинних обмежень невiдомо, якою буде явка виборцiв. А це означає, що переможуть тi кандидати, чиї симпатики будуть бiльш мотивованi взяти участь в голосуваннi. Все непередбачувано, а отже цiкаво, — оцінює політичну обстановку в Черкасах депутат Черкаської міської ради трьох скликань Наталія Коваленко.