У двох медичних закладах Черкас готуються втілювати пілотний урядовий проєкт трансплантації в Україні. Вперше пересаджувати серце збираються в Черкаському обласному кардіологічному центрі, та нирки в Черкаському обласному онкодиспансері. Заступник міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції Ігор Іващенко разом з начальницею управління охорони здоров’я Ларисою Кошовою відвідали 13 серпня 2020 року два медзаклади і перевірили, чи готові там реалізовувати задумане.
Черкащина останнім часом є лідером в Україні з трансплантології. І не лише трансплантації кісткового мозку, а й судинних органів, каже Ігор Іващенко. Однак на цьому медики області зупинятися не збираються. Керівництво кардіологічного центру звернулося до заступника міністра із заявою включити заклад в пілотний проєкт Уряду з трансплантації, ідеться на сайті ОДА.
«Представники кардіоцентру мають великий намір розпочати трансплантацію серця у Черкаській області. Найближчим часом, орієнтовно у вересні, ми зможемо включити їх у пілотний проєкт. Ознайомившись з потужностями та поговоривши з командою ми впевнені, що цей заклад готовий працювати у цьому напрямку», – каже заступник міністра.
За його словами, міністерство зацікавлене, аби якомога більше закладів долучалося реалізовувати проєкт з трансплантології.
В онкологічному диспансері планують розпочати трансплантацію нирок. У серпні онкодиспансер включили в перелік закладів, які реалізовуватимуть проєкт за цим напрямком.
В диспансері вже успішно проводять трансплантацію кісткового мозку. Тут вже зробили 21 операцію. Ще 10 пацієнтів потребують такої ж операції.
«Фінансують реалізацію пілотного проєкту з трансплантації за гроші державного бюджету. Ці гроші направлені виключно за надану послугу. Сума фіксована. Операція з трансплантації кісткового мозку коштує близько 700 тисяч гривень. Одна трансплантація нирки – близько 400 тисяч гривень», – каже заступник міністра.
«Розвиток трансплантології – один із пріоритетних напрямків розвитку області. Ми розвиватимемо «медичний туризм» на Черкащині, щоб у наші медичні заклади приїжджали отримувати послуги не лише українці з різних міст країни, як це відбувається зараз, а й із закордону», – каже голова ОДА Роман Боднар.
Лариса Кошова говорить, що в управлінні охорони здоров’я області вже затвердили план заходів розвитку трансплантації на Черкащині і з вересня 2020 року вже готові його втілювати. До кінця 2020 року в області планують провести органну трансплантацію кісткового мозку.
Зауважимо, обласна програма «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові» розрахована на 2019-2023 роки. Цього року запланована реконструкція ще 4-х спеціальних палат. Це дозволить збільшити збільшити кількість трансплантацій.
До кінця 2020 року проведуть, як мінімум, 21 аутологічну трансплантацію, гроші для яких перераховані МОЗ України.