Регіональний представник Уповноваженого ВРУ з прав людини людини в Черкаській області Валерій Єфіменко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Черкаській області Людмила Проценко здійснили цільовий моніторинговий візит до КНП Черкаської обласної ради «Черкаська обласна психіатрична лікарня», з метою вивчення стану забезпечення заходів із запобігання та поширення респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, а також дотримання прав людини в умовах карантинних заходів.
Станом на 26.05.2020 року в закладі перебувало 372 особи, випадків захворювання на коронавірусну хворобу не виявлено.
Моніторингова група оглянула умови лікування, опитала декількох пацієнтів, ознайомилась з відповідною службовою документацією.
Під час моніторингового візиту було виявлено ряд недоліків та порушень. Так, на прохідній до лікувального закладу черговим не контролюється дотримання маскового режиму та не проводиться температурний скринінг, тих хто заходить на територію. При вході до корпусів закладу відсутні дезкилимки.
На час візиту не всі особи з числа адміністративного персоналу використовували наявні засоби індивідуального захисту. Швидкі тести на грип А та В, SARS-CoV 2 (IgG,IgM ) та безконтактні термометри відсутні взагалі. У закладі немає лікарів інфекціоністів та епідеміологів.
У створеному для обсервації додатковому відокремленому підрозділі – відділення екстреної медичної допомоги (надалі – ЕМД) на 40 ліжок для надання медичної допомоги пацієнтам на період епідемії COVID-19, відсутні належні умови для перебування пацієнтів: забруднені матраци, поламані тумбочки, розбиті вікна (запнуті ковдрами). Опитані пацієнти повідомили, що маски їм видали безпосередньо перед приходом моніторингової групи.
У більшості пацієнтів відділення ЕМД недооформлені заяви щодо усвідомленої письмової згоди на психіатричний огляд та лікування, а також госпіталізацію – відсутні записи про прізвища, імена, дати надання такої згоди. Також відсутні заяви щодо письмової згоди на обробку персональних даних.
Порушується право пацієнтів відділення обсервації (ЕМД) на зв’язок із зовнішнім світом: телефонні розмови з близькими особами чи адвокатом не забезпечуються, папір для написання заяв/листів не видається. Конфіденційність побачень з адвокатом не забезпечується.
При наполяганні пацієнта на обов’язковій участі безпосередньо у судовому засіданні (ст. 22 ЗУ «Про психіатричну допомогу») і за наявності відповідної ухвали суду, адміністрація закладу ухвалу суду не виконує і пацієнта в судове засідання не доставляє.
За результатами візиту керівництву закладу надані рекомендації. Детальний звіт буде направлено до зацікавлених відомств для негайного реагування та виконання наданих рекомендацій.