Неприємним інцидентом закінчилося проведення третього етапу серії змагань з автомобільного спорту «Автоакадемія» та змагань «Тайм Аттак» у Черкасах 6 жовтня. Глядачів від дороги під час заїзду відділяла лише стрічка. Автівка вилетіла у натовп та збила одного з глядачів. 31-річний черкащанин у тяжкому стані був госпіталізований до реанімації Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги. Допоки лікарі борються за життя постраждалого міська влада та правоохоронці шукають крайнього і винного у виникненні небезпечної ситуації на вулицях міста.
Збіг обставин чи злочинна недбалість спричинили надзвичайну пригоду на автоперегонах
— Мені дуже прикро, що все так сталося. Зрозуміло, що ні я, ні Андрій (постраждалий) цього не хотіли. У першу чергу турбує здоров’я Андрія, а вже потім аналізуватимемо, чому так вийшло. Не треба нікого звинувачувати. Я не боюся відповідати за свої вчинки. Це все дуже важко. Головне, щоб Андрій був цілий. Сподіваюся, що ми потім з ним сядемо і ще поговоримо, — говорив у своєму відеозверненні водій авто, що спричинив трагедію, Олег Коваленко.
За іронією долі постраждалий та водій знайомі між собою. Зрозуміло, що водій злощасного екіпажу так само переживає через скоєне. Він не хотів цього і зізнається, що вдома має двоє діточок.
Ситуація, яку спричинило чи то недбальство посадовців, чи то нещасний випадок заламали життя двох сімей. Однак у ній постраждати могло значно більше людей.
У патрульній поліції Черкаської області пояснюють водій автівки не впорався з керуванням, вилетів із траси й скоїв наїзд на глядачів. Перегони влаштували на кільцевому перехресті по вул. 30 років Перемоги. Чому сталася трагедія, на жаль, уже по факту почали з'ясовувати посадовці та чиновники.
І міська влада й організатори заходу відповідальність за інцидент намагаються перекласти на патрульну поліцію.
— Свій захід ми організовували згідно Правил проведення змагань з автомобільного спорту на території України. Міськвиконком надав дозвіл на перекриття руху, поліція цей рух і перекривала, окрім того представники патрульної поліції стояли й по периметру території, де проходили перегони. На скільки я розумію, якби ми щось порушували, то поліція мала б втрутитися та зупинити перегони. Від початку автоперегонів і до моменту, коли трапився нещасний випадок відбулося близько 100 заїздів, тож минуло достатньо часу, аби зрозуміти, що наш захід несе якусь небезпеку його учасникам або глядачам. Однак поліція нічого не зробила, значить небезпеки не вбачала, — коментує голова ГО «Автомобільний клуб «Черкаси» Андрій Яроменко.
Він запевняє організація проведення подібних змагань не передбачає відгородження глядачів від автотреку бетонними блоками, а те що сталося вважає нещасним збігом обставин.
Киває на поліцію і начальник управління вуличної інфраструктури департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради Сергій Отрешко.
– Виконком уповноважений надавати дозвіл на перекриття руху на визначених ділянках доріг, враховуючи звернення організатору заходу. Контроль зі встановлення необхідних дорожніх знаків, схем об’їздів та огородження, як і забезпечення безпеки руху транспорту і пішоходів на вказаних відрізках є винятковою компетенцією Управління патрульної поліції у Черкаській області. Саме з ними організатори змагань мають погоджувати відповідні дії. Такими є вимоги чинного законодавства та саме це прописано у рішенні виконкому про перекриття руху на час проведення вищевказаних перегонів, — коментує посадовець. — Для того, щоб мати право провести змагання, організатори повинні розробити схему об’їздів та огороджень, дорожніх знаків, погодити її з Управлінням Патрульної поліції, які також мають перевірити правильність перекриття руху та, звісно, подбати про безпеку водіїв та пішоходів. Якщо на бодай якомусь із вищеназваних етапів правоохоронці вбачають невідповідність, то вони мають законне право заборонити проведення змагань у тому варіанті, який їм був представлений.
У поліції коментують. Наразі було відкрите кримінальне провадження за ст. 128 (необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження) ККУ.
— Виконавчий комітет Черкаської міськради дозволив проведення автоперегонів у місті. Нас про засідання виконкому, де вирішували це питання, не попереджували та не запрошували. Патрульна поліція, у переддень отримала до виконання розпорядження міської влади про перекриття дорожнього руху громадського транспорту на час проведення автоперегонів. Заходи безпеки брали на себе організатори перегонів, — роз'яснює речниця Патрульної поліції у Черкаській області Зоя Вовк. — Саме організатори запевняли, що у них будуть стюарди, які дбатимуть про безпеку глядачів, роз'яснюватимуть їм правила поводження на подібних заходах. Якби ми були присутні на засіданні виконкому, ми, зрозуміло, б заборонили проведення цього заходу у Черкасах, відповідно до Закону України про дорожній рух. Наразі, ми виконали рішення виконкому.
Головний лікар Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги Олександр Федорук пояснює постраждалий важкий, але стабільний: «тяжкість пацієнта пов’язана з множинними травмами і їх тяжкостями. Є забій мозку, м’яких тканин, перелом кінцівки». Наразі його життю ніщо не загрожує.