Німецький «Прокредит банк» вирішив відремонтувати приміщення музею в селі Леґедзине, що входить до заповідника «Трипільська культура». Понад 12 років музей намагалася відремонтувати держава. Вже зараз за німецькі кошти там закінчують утеплення стін, фарбування й готуються перейти до внутрішнього ремонту.
Між селами Тальянки і Леґедзине знаходяться залишки найбільшого у світі трипільського міста площею 450 гектарів.
– Від 2008 року з часів «Золотої підкови» наш музей вважається об’єктом незавершеного будівництва, – розповідає директор заповідника Владислав Чабанюк. – Відтоді ми не переставали шукати способів завершити ремонт. А ті, хто шукає, – завжди знайдуть. Допоміг випадок. Один із студентів-істориків, що років 20 тому був у нас на практиці, нині працює в німецькому «Прокредит-банку». А керівництво цього банку – великі знавці історії. А особливо трипільського і дотрипільського періоду. Делегація з Німеччини була в нас минулого року. Подивилися, зробили висновки, зрозуміли, що тут справді унікальна експозиція. А цього року виділили кошти на ремонт.
Владислав Васильович каже, що це – не гроші банку, а особиста меценатська допомога його керівників.
– Якби це були гроші банку, то довелося б відкривати спеціальний рахунок у банку, проводити тендери, чекати результати їхніх оскаржень і вже тоді братися за ремонт. А, знаючи наші реалії, роботи могли початися в грудні, якраз перед Новим роком. А з меценатськими грошима в нас немає проблем. Все закуповуємо вчасно і робимо в будівельний сезон – улітку.
Допомогло Чабанюку і його друге захоплення – кінозйомки.
– Недавно ми завершили зйомки фільму «Чорний Козак». Його переглянули керівники української філії всесвітньовідомої фірми «Caparol». Дізнавшись про наш ремонт, вони надали фарби та клеючі суміші. Тепер наш музей не впізнати.
Будівельники здерли старе утеплення яке лущилося й опадало, бо було зроблене взимку, й почали монтувати нове. Потім нанесли кілька шарів фарби.
– Перед нами була дилема: з чого почати? З внутрішніх робіт, оформлення експозиції, чи утеплення. Почали з утеплення. Потім замінимо опалення: замість старих чавунних поставимо нові радіатори й візьмемося за експозицію. Зробимо підсвітку, відремонтуємо кінозал, що у підвалі. Й це буде не просто зала з екраном і стільцями, а справжній, сучасний кінозал, – стверджує Чабанюк.
Наступного року на одеській трасі біля Умані встановлять два бігборди з рекламою та вказівниками напрямку до заповідника «Трипільська культура».