Слухання у Конгресі США щодо імпічменту президенту Дональду Трампу виявили у найближчому оточенні президента Зеленського людей, які повністю поділяють кремлівські погляди на війну проти України. Однак, досі не зрозуміло, чи це особиста позиція радників Зеленського, чи виконання директив очільника держави.
У понеділок, під час погоджувальної ради, співголова фракції «Європейська солідарність» Ірина Геращенко закликала Володимира Зеленського дати чітку відповідь, чи давав він директиви Андрію Єрмаку, перед зустріччю з американськими дипломатами, виставити Україну винною у війні на Донбасі.
«В показах Вільяма Тейлора звучить шокуюча інформація, що нова українська влада фактично звинувачує у війні проти України – Україну, а не Росію. Порошенка, а не Путіна. Очевидно, що подібні сентенції радо підхопили російські ЗМІ, адже все це лягає в тренди російської пропаганди про громадянську війну в Україні. Дуже хотілося би почути позицію самого президента Зеленського, невже своїм радникам він давав відповідні директиви, що це не Путін, який ввів російську регулярну армію в Україну, а Україна напала на Україну!», - закликала у своєму виступі Ірина Геращенко.
Нагадаємо, минулого тижня Палата представників оприлюднила стенограму закритих слухань, на яких свідчив Вільям Тейлор – колишній посол (2006-2009рр), а нині тимчасовий повірений у справах США в Україні. Перебуваючи під присягою, він переповів деталі спільної зустрічі з Куртом Волкером і представниками Офісу президента Зеленського: помічником президента Андрієм Єрмаком та, ймовірно, з позаштатним радником у відносинах із США, Ігорем Новіковим.
Американські дипломати намагались пояснити українським візаві, що політичні переслідування п’ятого президента України Петра Порошенка, який забезпечив захист держави в умовах російської агресії, не будуть зрозумілими для міжнародного загалу. Однак представники Офісу президента показали на телефонах фото своїх родичів, які начебто постраждали чи загинули на сході України, і емоційно вказали, що саме Петро Порошенко винний у війні на Донбасі.
«У них на емоційному рівні глибока злість на Порошенка. Це – одна з речей, що мотивують атаки та судові справи проти Порошенка», - відзначив Вільям Тейлор під час слухань у Конгресі.
Емоційна реакція команди Зеленського пояснює, чому у сліпому бажанні помсти Петру Порошенку, нинішня влада і підконтрольна їй правоохоронна система готові нашкодити національним інтересам України на користь Росії.
Вони відкривають кримінальні провадження щодо наказів Верховного Головнокомандувача Петра Порошенка про контрнаступ, завдяки якому звільнили 2\3 окупованих територій Донбасу. Так само, всупереч рішенням Міжнародного трибуналу ООН з морського права, силовики намагаються знайти провину української сторони за ротацію українських кораблів через Керченську протоку для захисту Бердянську, Маріуполя та інших стратегічних міст азовського узбережжя, тягаючи щойно звільнених з російської тюрми моряків на допити в Україні.
Встановлення вини президента України в бодай одній із цих справ – програш всієї України і непоправний удар по міжнародній антипутінській коаліції. Досі міжнародні санкції проти Росії тримались на непохитній позиції української влади щодо відповідальності Кремля за війну на Донбасі. Якщо ж Україна, через особисті мотиви окремих високопосадовців, візьме на себе частину цієї вини, наслідком може стати послаблення міжнародного санкційного тиску проти агресора.
Зовнішня політика нинішнього керівництва України може спричинити скасування санкцій проти Кремля вже в січні, хоча Путін не зробив жодного кроку для припинення агресії проти нашої держави.
Коли проросійські погляди близького оточення президента Зеленського вилізли на широкий загал, односторонній відступ українських військ із лінії фронту на Донбасі насторожує ще більше. Попри так зване «перемир’я Зеленського», втрати українських військових на лінії фронту за останні місяці не зменшились.
«Нова влада соромиться називати речі своїми іменами. І таким чином заграє з Путіним. Але хочу зауважити і попередити, що таким чином вам не вдасться улестити агресора. І це треба пам’ятати і усвідомлювати», - вважає співголова «Європейської солідарності» Ірина Геращенко.
Однак, замість відсічі агресору і зміцненні обороноздатності держави, нова влада бореться з головним ворогом Путіна в Україні – з Петром Порошенком. Паралельно під гаслами реформ згортаються демократичні свободи: вже встановлено повний контроль над правоохоронною та судовою гілками, і тепер суспільство готують до тотальної цензури у ЗМІ.