Новий розмір квартплати підштовхує городян до створення ОСББ

За травень городяни отримали платіжки за утримання будинків від нового управителя ТОВ «Сантехбудконструкція» і від СУБів, які ще надавали послуги у першій половині місяця. Суми за одні й ті ж роботи, виконані різними організаціями, суттєво різняться. Квартплата для черкащан збільшилася у 1,5-2 рази. Вражені отриманими платіжками городяни кинулися створювати ОСББ. Як кажуть: «Не було б щастя, та нещастя помогло». Отак міська влада, можливо й сама не підозрюючи, «надихає» черкащан брати на себе відповідальність за свої будинки.

Примушування до відповідальності

— У нас великий дев’ятиповерховий будинок на 144 квартири та чотири під’їзди. Раніше нас обслуговувала Придніпровська СУБ, за послуги якої я щомісяця сплачувала за трикімнатну квартиру 251 грн. Тепер за той самий перелік послуг тільки вже ТОВ «Сантехбудконструкції» я маю заплатити 460 грн. Оплата за утримання будинку для нас виросла у 1,6 раза, — роз’яснює мешканка черкаської висотки за адресою Добровольського, 6 - Тетяна Морозова. - Ще 2016 року ми думали про створення ОСББ. Завадили старші люди – мешканці нашого будинку, які боялися втратити субсидії та допомогу. Тепер вони розуміють, що за старими тарифами навіть без субсидії, квартплата їм обходилася б дешевше, ніж з сьогоднішнім новим тарифом та субсидіями. У нас тариф був 3,6 грн за квадратний метр. Ми сподіваємося, що, створивши ОСББ, зможемо утримувати та робити елементарні роботи зі старим розміром тарифу.

Близько 840 міських висоток отримали нового управителя, а відтак і новий тариф на послуги утримання їх будинків. Поки городяни оговтуються від нових цифр у своїх платіжках у міськвиконкомі запевняють – тариф на утримання будинків змінювався у Черкасах ще 2016 року і в останні роки він не відповідав реальним ринковим цінам. Середній розмір квартплати у будинках, що обслуговувалися СУБами ще у квітні та на початку травня становив 2,5-3 грн за м². Новий управитель і переможець конкурсу на утримання багатоквартирних будинків міста ТОВ «Сантехбудконструкція» підняв розмір квартплати в середньому до 5 і більше гривень за 1 м².

Не тарифом єдиним

— Оскільки за право утримувати будинки змагалося п’ять учасників, тариф хоч і збільшився, однак не так глобально як в інших обласних центрах України. В середньому для городян тариф на утримання будинків виріс в 1,8 раза, — аналізує підприємець та засновник ТОВ «Сантехбудконструкція» Андрій Бортник.

Чи то від співпереживання, чи через початок виборчої кампанії у ситуаціюобіцяє втрутитися народний депутат України Владислав Голуб.

- Черкащани, що мешкають у мікрорайоні «Лісовий», обурені підвищенням тарифів за послугу з управління багатоквартирним будинком. На думку городян, такі тарифи несправедливі та необґрунтовані, — написав на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук Владислав Голуб. - Не можна звалити управління будинками на підприємство, яке навіть не має достатньої техніки для обслуговування. До того ж, підвищити тариф коштом людей, які вже два роки, як не відчувають належного обслуговування та підтримки від комунальників.

Андрій Бортник звинувачення нардепа спростовує й запевняє, що від його підприємства у місті цілодобово чергує чотири автомобілі аварійної служби, по одному авто на кожну з п'яти дільниць сантехніки, два авто для відділу благоустрою. Вісім вантажівок для вивезення сміття, шість тракторів із причепами, п'ять навантажувачів. Більш як 350 осіб персоналу.

Однак черкащани мають розуміти: хто б не обслуговував їх будинки, скільки б техніки не мав управитель та яку б ціну не виставляв за свої послуги відповідальність за стан будинків лежить на їх власниках – співвласниках багатоквартирних будинків! Бо це в наших будинках рватимуть та тектимуть внутрішньобудинкові мережі, ми можемо залишитися без води та опалення. Тож у цій ситуації слід взяти під контроль роботу управителя, або ж узяти на себе управління будинком.

Перепони на шляху

Сьогодні городяни, які вирішили створити ОСББ, зіштовхнулися з перепоною: вони не можуть отримати інформацію щодо співвласників багатоквартирного будинку. А без цього створити об’єднання неможливо.

- Нині представникам ініціативної групи для створення ОСББ нереально отримати дані по співвласниках, які проживають у багатоквартирному будинку. Представникам житлово-будівельного кооперативу (ЖБК) так само відмовляють у наданні повної інформації. А без повного розуміння, хто є співвласником будинку, неможливо повністю виконати умови закону «Про ОСББ» та повідомити належним чином усіх співвласників про загальні збори, — роз’яснює голова громадської спілки «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті» Володимир Друмашко. - Це змушує людей порушувати процедуру і в результаті є випадки, коли за недотримання процедури повідомлення співвласників, суди скасовують новостворене ОСББ.

У міській владі запевняють, що ситуація надумана.

- Ми не можемо будь-кому давати дані про співвласників багатоквартирних будинків. Цю інформацію захищає Закон України «Про захист персональних даних». Охочим створити об’єднання я раджу уважно прочитати закон про ОСББ. Там ідеться про те, що до проведення установчих зборів має бути створена ініціативна група. Саме представники цієї ініціативної групи можуть отримати подібну довідку. Однак вони мають підтвердити документально, що представляють ініціативну групу того чи іншого багатоквартирного будинку. Будь-кому з вулиці ми таких даних не даємо. Коштує довідка 50 грн, — пояснює керівник Черкаського центру надання адміністративних послуг Руслан Дмитренко. — Ми мали хвилю рейдерських захоплень ОСББ. Коли в одному об’єднанні правдивими та неправдивими шляхами міняли голів. А зміна керівника — це доступ до коштів. Тому я чітко сказав усім працівникам, що подібні довідки надавати на основі документального підтвердження, що саме ця людина є уповноваженою отримувати подібні дані.

 

ТУТ ДОПОМОЖУТЬ:

Відділ сприяння ОСББ департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради — 54-45-55;

Громадська спілка «Черкаська асоціація ОСББ та ЖБК «На варті» — (067) 470-47-47; 56-30-03.