52-річна Світлана Романчук із Жашкова втратила всі свої гроші через шахраїв. Аби спустошити картки, їм знадобився лише кілька годин та номер телефону жертви. Окрім цього, невідомі набрали на жінку кредитів. Почалося все із незрозумілих дзвінків на її телефон.
Перша підозріла подія трапилася ще наприкінці листопада минулого року, - розповідає Романчук. – Побачила пропущений виклик із невідомого номеру. Наступного вечора знову хтось зателефонував. Я прийняла виклик, але почула лише мовчання. І так кілька разів. Вимкнула звук та лягла спати. На ранок побачила 53 дзвінка. Коли я була на роботі, у мене раптом зник зв'язок. Гадала, що зламався телефон. Виявилося, що не працює сім-картка. Щось мене смикнуло зайти в онлайн-сервіс свого банку. Одразу побачила купу різних операцій зі своїм рахунком, яких я не здійснювала.
Зловмисники заблокували сім-картку Світлани, аби потім відновити та отримати доступ до її карт. Коли успішно справилися зі своїм задумом, забрали всі гроші та взялися оформлювати позики.
Розрахунки відбувалися у Кривому Розі, - пояснює постраждала. – Шахраї купували щось у магазинах одягу та техніки. Поповнили мобільний номер на 13 тисяч гривень. Були заощадження у 8 тисяч гривень. Забрали майже все. Залишили лише копійки. Збільшили кредитний ліміт з 2 до 15 тисяч. Забрали й ці гроші. Оформили додаткову картку з балансом майже 7 тисяч. Їх я встигла зняти, бо ще не знала, що то за кошти. Також були взяті 2 кредити по 5 тисяч гривень. І це тільки в одному банку.
Обкрадена жашківчанка одразу заблокувала всі картки й звернулася до поліції. Втрачений номер мобільного їй теж відновили перед Новим роком. Після цього почали надходити шокуючі повідомлення.
Прийшли есемески, що я боржник у ще шести фінустановах, - бідкається Романчук. – Набрали «швидких» кредитів на 25 тисяч гривень. Я телефонувала в ці компанії, аби призупинили нарахування відсотків. Та борги ростуть і досі. Я жодного разу не брала позики. Шахраї якимось чином дізналися всю інформацію про мене. Заходили навіть на мою сторінку в соцмережі. Знають, де я працюю. Всі позики оформили за ніч.
Заяву про шахрайство та викрадення особистих даних Світлана написала ще на початку грудня. Каже, місцева поліція й досі нічого не зробила.
Кілька днів тому ходила до свого слідчого, аби ознайомитися з матеріалами справи, - говорить потерпіла. – Не дав такої можливості, бо був зайнятий. Запитала, чи відправляв хоч запит у компанію мобільного оператора. Відповів, що не було коли це зробити. Пообіцяв сфотографувати й відправити мені матеріали. Поки чекаю.
Слідчий Жашківського райвідділу поліції Антон Бондар подробиць розслідування не розкриває.
Не можу розголошувати, бо це таємниця слідства, - коментує правоохоронець. – Поки проводиться досудове розслідування по статті «шахрайство». Вийти на слід зловмисників є можливість, але потрібен час. Необхідно провести всі слідчі дії.
При купівлі речей за рахунок жашківчанки, злочинці «наслідили». В мобільному додатку банку видно, за яками адресами відбувалися операції. Світлана Романчук тепер побоюється, що через затягування розслідування можуть зникнути відеозаписи з камер спостереження цих магазинів. Їхнє зберігання має обмежений термін.
Правоохоронці мають оперативно реагувати на подібні випадки, вважає юрист Руслан Бабенко. Впіймати злочинців є всі шанси.
– Але треба відсилати запит на отримання відео із камер спостереження якнайшвидше. Як правило, магазини зберігають його щонайбільше тиждень. Тоді воно видаляється і всі пошуки будуть марними. Взяті на жертву кредити та проценти можна оскаржити лише по рішенню суду чи результатів розслідування поліції.
Шахрайств із банківськими картками стає все менше, каже начальник поліції Звенигородки Олег Міщенко.
- За останній час я очолював не один райвідділ. Можу сказати, що шахрайств поменшало, - коментує Міщенко. – Люди стали поінформованіші щодо таких злочинів і тому вже не так масово потрапляють у пастку. А от випадків, коли блокували сім-картку й потім крали гроші з рахунку в моїй практиці ще не було. Це рідкість. Зазвичай жертва сама дає аферистам свої персональні дані.