Обезголовлена Черкаська міськрада

Минулого тижня секретар Черкаської міськради, відданий «свободівець» Ярослав Нищик зробив заяву про свою відставку та складання депутатських повноважень. Його одкровення про цілі, цінності та зловживання своїх однопартійців при владі збентежили багатьох городян. Та відставка Нищика показала не лише внутрішньопартійну кризу у «Свободі», а й напругу в коаліції, яка керувала містом в останні роки. Слідом за ним про своє звільнення заявила і заступниця міського голови від «Самопомочі» Людмила Бордунос з мотивацією — не хоче голосувати за політиканські рішення.

Політичні ворожіння та кулуарні маніпуляції

Про свою відставку Ярослав Нищик повідомив під час засідання виконавчого комітету, та додав, що пише заяву до ТВК про припинення депутатських повноважень. Депутатів міськради запевнив: не залежно від того, чи приймуть вони його відмову від депутатства, на пленарні засідання ходити не планує.

— Заради справедливості слід сказати: члени «Свободи» за каденцію мера Бондаренка напродукували в інформаційному та подієвому просторі Черкас величезну діжку дьогтю. Внесок Нищика в цю діжку — мінімальний. І на тім спасибі, – так оцінив відставку секретаря міськради редактор інтернет-видання «Провінція» Віктор Борисов.

Активіст ГО «Молода Черкащина» Артур Чемирис припускав: Нищика просто забрали з посади, аби звільнити її для його побратима, заступника міського голови Черкас Юрія Ботнара. Мовляв, той складе повноваження депутата в обласній раді й наступним за списком «Свободи» зайде до міськради та при вдалому збігові обставин (що сумнівно) займе вакантну посаду.

Хоч такий розвиток подій і видавався дещо фантастичним, але Черкаси бачили й не таке. Були часи, коли міськрада мала двох голів: «регіонала» Василя Маринкевича та поновленого судом «б’ютівця» Анатолія Каленчука. Після «імпічменту» міського голови Анатолія Волошина Черкасами управляв кум Володимира Олійника — Анатолій Каленчук. Після дострокового припинення повноважень Сергія Одарича, на посаду секретаря міськради обрали комуніста Віктора Білоусова. Він і керував містом якийсь час. «Регіонал» Віктор Горкун, який до того обіймав посаду секретаря, звільнив її полюбовно.

Тож у цьому контексті припущення, що Юрій Ботнар теж може мати амбіції на посаду секретаря міськради, видаються не такими вже й фантастичними. Втім міський голова Черкас Анатолій Бондаренко поспішив запевнити: не бачить сенсу обирати нового секретаря міськради на час, що залишився до нових виборів.

 

Спалив мости

Та спочатку пообіцявши не викривати партійних проблем, уже за кілька днів Ярослав Нищик озвучив причини свого демаршу. Останньою краплею, як з'ясувалося, стало листування керівника політсили Олега Тягнибока з однопартійцем Павлом Собко, в якій голова партії дав Нищику неприємну оцінку.

— Я написав заяву на звільнення через необхідність голосувати за об'єднання КП «Будівельник» і КП «Центральний стадіон», бо треба покарати керівницю спорткомплексу за її небажання плазувати. Абсолютно нерозумні рішення на зразок листівок до ювілеїв містянам, об'єднання спортивних шкіл чи ще якусь «діч», яка за два роки перетворила 8% партійного рейтингу у 0,8%, — аргументував своє звільнення Ярослав Нищик. — Через культ особи керівника обласного осередку, який примудрився за два роки пересваритися з усіма спеціалістами. Він добився 100% ненависті в стінах міського виконавчого комітету через патологічне бажання знаходити слабших і публічно їх принижувати.

Серед так званої «дічі» Нищик назвав розробку програми «Безпечне місто» через департамент освіти, що на його думку приведе директора департаменту до кримінальної відповідальності. Нищик переконаний: через позицію керівника обласної організації тролейбусники два місяці не отримували заробітну плату.

Відвертість секретаря одним відкрила очі на події в місті, підтвердила підозри інших, але дехто закликає не забувати, що й сам Нищик тривалий час був співучасником подій, а відтак – не канонізувати лише через те, що вилив на громаду усе це партійне «добро».

Водночас у міській організації ВО «Свобода» заяву уже колишнього однопартійця назвали черговим етап інформаційної кампанії з приниження честі, гідності та ділової репутації «Свободи» з боку місцевих бізнесово-кримінальних угруповань.

 

Відставка секретаря відкрила нариви міської влади

Демарш Ярослава Нищика — питання не самого посадовця, і навіть не його політсили. На думку голови громадської організації «Академія стратегічних досліджень» Сергія Пасічника, відставка секретаря свідчить про напругу, яка сьогодні існує у коаліції в міській владі:

— Ми стали свідками другої хвилі кризи у міській владі. Перша була, коли мер Анатолій Бондаренко розійшовся з тодішнім секретарем Олександром Радуцьким. Але між «Батьківщиною» в особі Бондаренка та «свободівцями» у владі за час співпраці накопичились протиріччя. Мер мусить тримати коаліцію, бо йому потрібна більшість і голоси, а «Свобода», передчуваючи, що на наступних виборах має мізерні шанси потрапити до влади, нарощує свої апетити та поспішає долучитися до «бюджетного пирога». Мерові ж такий розвиток подій не потрібен, йому необхідно тримати іміджеві позиції, бо він якраз має шанси виграти на місцевих виборах. Тож ми бачимо, що напруга всередині коаліції росте, у міськвиконкомі відбувається певного роду шантаж, і чим та коли це завершиться – сказати важко.

Дійсно, міський голова тривалий час дистанціюється від вибриків своїх партнерів по коаліції, акцентуючи увагу виборців на власних заслугах. А підтвердженням того, що «дорога» для міста коаліція валиться, як картковий будиночок, стала заява заступниці мера Людмили Бордунос про звільнення. Своє рішення вона обґрунтувала тим, що не хоче більше приймати участь у прийнятті політиканських рішень, а також, за її словами, їй набридло, що її особою прикриваються у всіх питаннях по управлінській компанії «Нова якість».

– Я йду не тому, що мені не подобається працювати, або не тому, що за моєю спиною ховаються у всіх питаннях щодо «Нової якості», я не хочу більше ухвалювати політиканські рішення, — заявила чиновниця на засіданні виконавчого комітету Черкаської міськради цього понеділка.

Тож чи доживе міська влада у дієздатному форматі до нових виборів, передбачити важко. Процеси, які ми сьогодні спостерігаємо, не вселяють оптимізму.

— Питання не в звільненні самого секретаря міської ради, а в тих зловживаннях, які сьогодні існують у Черкаській міськраді. Шкода, що розповісти про них Нищика змусила лише образа з боку голови партії «Свобода». Але ми дізнались, що в міській раді присутні шантаж і торги. І саме через це, наприклад, працівники комунального підприємства «Черкасиелектротранс» два місяці не отримували зарплату за роботу, яку вони виконували в небезпечних умовах — під час карантину. Шкода, що наш мер Анатолій Бондаренко допустив такий формат роботи, за яким інтереси міста і містян є значно нижчими, аніж інтереси окремих депутатів і чиновників, — аналізує громадський активіст та екскандидат від «Голосу» на минулорічних парламентських виборах Віктор Євпак. — Слідом за Нищиком з посади іде і заступниця мера Людмила Бордунос. Причому мотиви звільнення такі ж: договорняки та політично вмотивовані рішення. Сподіватися на те, що цей безлад кардинально зміниться до виборів, не варто — ситуація буде загострюватися. Якісні зміни настануть лише після обрання восени нової міської ради та нового мера.

Договорняки у Черкасах були при всіх мерах, мали ми й ситуативну більшість в раді та мера без більшості — теж не варіант. Черкаси бачили відставки, дострокові припинення повноважень, гучні скандали та розборки. Сьогодні можна припустити, що дехто з представників міської влади у передчутті виборів намагається дистанціюватися від влади, яка за ці роки показала себе не найкраще — від нав'язаних послуг «Нової якості» та вивозу великогабариту і неспроможності чи небажання реформувати громадський транспорт та житлово-комунальну галузь міста до бюджетного марнотратства. Та наразі це виглядає не переконливо. Не достатньо сказати: "Винні не ми, а ті, що залишаються при владі, бо керували містом, підписували угоди та приймали рішення усі разом.