Олександр Литвин: «Кандидат у Президенти Зеленський і Президент Зеленський – це різні люди»

Громадська організація «Ошукані українці» виступила з ініціативою імпічменту Президента Володимира Зеленського та подала позови до судів проти партії «Слуга народу» щодо визнання протиправними і скасування рішень з’їздів партії, а також про заборону її діяльності. Хоча ще минулого року нинішні члени цієї громадської організації повністю підтримували тодішнього кандидата у президенти та його команду. Що ж змінилося з того часу, «Вечірці» розповів голова громадської організації «Ошукані українці» Олександр Литвин.

Пане Олександре, подання про початок процедури імпічменту Володимира Зеленського – це досить серйозний крок. Що Вас підштовхнуло до нього?

Я, як і багато жителів країни, з великим захопленням зустрів ту новину, що Володимир Зеленський збирається стати Президентом України. У січні 2019 року я зібрав команду у 7 округах Черкаської області, організував виборчий процес під час президентської та парламентської виборчих кампаній Володимира Зеленського і партії «Слуга народу». У результаті цієї роботи Зеленського у другому турі підтримали 77% виборців області, а партія отримала понад 250 тисяч голосів виборців (51%). Однак із вересня до мене як до координатора виборів почали звертатися мешканці області, які вважають, що мої та їхні права і свободи порушено.

Ми бачимо, що кандидат у Президенти Зеленський і Президент Зеленський – це різні люди. Нам обіцяли знищення олігархату, корупції, посадки, системні зміни та реформи. Натомість ми отримали некваліфіковані кадри, старі корупційні схеми, кумівство та здачу національних інтересів.

Як фаховий юрист я провів ретельний аналіз дотримання Володимиром Зеленським норм чинного законодавства України від початку виборчої кампанії до завершення першого року президенства та виявив, що у його діях як Президента України вбачаються ознаки кримінальних правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом України, а саме ст. 111 (державна зрада), ст. 364 (зловживання службовим становищем), ст. 158 (підробка виборчих документів), ст. 358 (підроблення офіційного документа).

Згідно із Конституцією України та відповідного закону України, у разі вчинення Президентом України державної зради або іншого злочину, Верховна Рада України може достроково припинити його повноваження, усунувши з поста в порядку процедури імпічменту. Для цього 226 народних депутатів України повинні підписати проект подання про початок процедури імпічменту і створити спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування. Тому я підготував та направив кожному народному депутату України проект подання про початок процедури імпічменту, а також закликав народних обранців ініціювати створення спеціальної тимчасової слідчої комісії для підтвердження або спростування наданих мною фактів. Кожен із народних депутатів України, ознайомившись із змістом проекту подання про імпічмент та додатками, може або підписати його, або проігнорувати, ставши співучасником здачі національних інтересів України Президентом та його оточенням.

Окрім того, Ви вимагаєте заборони діяльність політичної партії «Слуга народу». Як таке може бути? Це ж партія, яка на сьогодні є кістяком нашої Верховної Ради?

Так, дійсно, як голова громадської організації «Ошукані українці» я подав позови до Печерського районного суду міста Києва про визнання протиправним з’їзду партії «Слуга народу» 21 січня 2019 року та до Шевченківського районного суду Києва щодо оскарження процедури скликання та проведення з’їзду 9-10 червня та 7 липня 2019 року і, відповідно, усіх рішень, прийнятих на них.

Також наша громадська організація подала позови до 24 окружних адміністративних судів про визнання протиправним створення регіональних організацій партії та до Окружного адміністративного суду Києва про заборону діяльності партії «Слуга народу». Поясню, чому.

На з’їзді політичної партії «Слуга Народу», що відбувся 21 січня 2019 року, і фото з якого облетіли всі засоби масової інформації та соціальні мережі, були присутні невідомі особи, які не мали жодного відношення до партії «Слуга народу», їх повноваження та підстави участі у з’їзді політичної партії незаконні. Фактично зібралися якісь люди, з’їли разом з Володимиром Зеленським піцу, зробили спільне фото, а потім виявилося, що це був з’їзд політичної партії «Слуга народу» з висування Зеленського кандидатом у Президенти України. Відповідно наявні підстави стверджувати, що підготовка, організація та проведення цього з’їзду суперечить вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні» та вимогам Статуту партії, а тому з’їзд політичної партії «Слуга Народу» та прийняті на ньому рішення є незаконними. Те ж саме стосується і з’їзду, що пройшов у липні.

Навіть у звіті Комітету виборців України зазначається, що «Слуга народу» фіктивна партія. На підтвердження цьому наведено аргументи про відсутність у партії офіційно оформлених працівників, а також відсутність місцевих осередків зі статусом юридичної особи. Ми самі це перевірили на прикладі Черкас та інших 23 обласних центрів і не виявили за вказаними у документах про реєстрацію адресами жодного партійного офісу! Проте, не зважаючи на це, політсила отримує державне фінансування на свою статутну діяльність, і сума на поточний рік становить 140,5 млн. грн. Тож я вважаю, що партія «Слуга народу» має бути заборонена через порушення нею норм чинного законодавства щодо діяльності політичних партій в Україні та власного статуту.

Ви стверджуєте, що партії «Слуга народу» на Черкащині немає. Але буквально за останні два тижні були представлені фронтмен, голови обласного та міського осередків, штабу тощо. Що це за люди? 

Із цього представленого штабу абсолютно ніхто не брав активної участі у виборах Президента чи Верховної Ради України: ні Завітневич, ні Печніков, ні новообраний голова міського осередку Куклін. Попри те, що вибори до Верховної Ради відбулися майже рік тому, до цього часу партія осередків не розбудувала, і людей у партії як не було, так і немає.

Одне з перших питань, яке виникає, коли читаєш про діяльність Вашої громадської організації, –  а чи не є це Вашою помстою за те, що Вас «кинули»? Напевне, Вам обіцяли якісь посади за те, що Ви допомагали на виборах?

Коли я формував команду для роботи на виборах, а особливо в першому турі президентських виборів, було дуже складно переконати людей у тому, що зміни можливі. Ми пам’ятаємо Черкаську область два роки тому з розбитими дорогами та рештою проблем, і я людям обіцяв, що ми разом з ними зможемо навести лад у межах області. Зрозуміло, йшлося також про те, що я, можливо, очолю обласну державну адміністрацію. Більше того, я проходив співбесіду в Офісі Президента. Але основним моїм бажанням було не отримати посаду, а створити умови для розвитку і процвітання Черкаської області, щоб люди, які повірили в Президента Зеленського, підтримали його, мали можливість брати участь у розбудові Черкащини. Однак нічого цього на сьогодні немає. 

А як же славнозвісний «Lift», у який обіцяли впускати всіх охочих посісти якісь посади?

Так, дійсно, у вересні було запущено соціальний «Lift» для всіх бажаючих втілювати реформи в країні. Десятки тисяч мешканців Черкаської області зареєструвалися на відповідному сайті та подали заявки на участь конкурсах на різні вакантні посади. Проте їхні документи далі першого поверху так і не поїхали. Виявилося, що заходять у цей ліфт усі бажаючі, а виходять лише ті, за кого натиснули потрібну кнопку.

Наведу невеличкий приклад. У кінці листопада минулого року в Офісі Президента  пройшла нарада під головуванням заступника голови ОП Сергія Трофімова. Тоді саме йшлося про те, що мали змінити голову ОДА Ігоря Шевченка. Я підійшов до Трофімова і кажу: «У виборчих кампаніях членами ДВК та спостерігачами від партії в межах Черкаської області було майже 12 тисяч людей. Дайте мені можливість поспілкуватися з новим головою ОДА, щоб цих людей, які допомагали нам на виборах і бачать себе у владі, запустили у цей «Lift». Вони готові подавати документи і проходити співбесіди на рівні з усіма». Мені Сергій Володимирович пообіцяв дати людям таку можливість. А потім приїхав у Черкаси, представив нового голову обласної держадміністрації і на цьому все закінчилося.

Або інший приклад. Люди, які допомагали провести вибори Президента у межах 199 округу Черкаської області (з центром у м. Жашків), згуртувалися і приїхали на прийом до новопризначеного голови ОДА Романа Боднара із проханням допустити їх до участі в конкурсі на різні посади. Він їм пообіцяв. І що з цього вийшло? У ліфт їх, мабуть, запустили, але по всьому тому округу кадрові призначення по районах зробили із числа людей, які в період виборів голосували проти Володимира Зеленського, тому що були в команді Петра Порошенка. Знову всіх голів районних адміністрацій пролобіювали або місцеві олігархи, або народні депутати. Тобто всіх цих людей остаточно, як Ви кажете, «кинули». Ось це і стало останньою краплею.

Так, сьогодні Володимир Зеленський може сказати, що він мені нічого не обіцяв, хоча я очолював штаб і на президентських, і на парламентських виборах. Але ж я обіцяв людям, і я свою обіцянку не виконав! Тому у січні 2020 року за моєї ініціативи було створено громадську організацію «Ошукані українці». До участі в ній долучилися активні мешканці Черкаської області та продовжують приєднуватися українці з інших областей. Ми ошукані партією «Слуга народу» і об’єдналися для захисту своїх прав і свобод.

Якщо ми вже почали говорити про кадри, як Ви оцінюєте голів облдержадміністрації, які дісталися Черкащині? Як узагалі відбувався відбір цих людей?

Протягом трудової діяльності я пройшов шлях від юрисконсульта райвиконкому до прокурора Черкаської області. Проте, незважаючи на свій великий досвід, я дивився на посаду губернатора з великою тривогою. Бо я бачив, як областю керували Цибенко, Лук’янець, Льошенко. Бачив всю цю організацію роботи, всю цю відповідальність перед людьми за те, що відбувається в області.  А зараз я відкриваю Інтернет і читаю указ про призначення людини, яка зовсім не має уявлення, що таке державна служба. Тобто мені не зрозуміло, за якими критеріями зараз відбувається відбір цих людей. Ну в Ігоря Шевченка (Ред. – голова ОДА, призначений на Черкащину в липні) хоч вистачило сміливості, коли він побачив, що це не його, чесно написати заяву і піти.

Зараз пришла іногородня людина, яка до цього працювала слідчим і уявлення не має, як керувати областю. І це не просто слова. Візьмімо ситуацію із запобіганням розповсюдженню коронавірусу. Ми бачили міського голову Черкас, підприємців, небайдужих громадян, які почали створювати фонди допомоги. Але ми не бачили у всіх цих процесах голови Черкаської ОДА. Я особисто поїхав і відвідав кілька лікарень в різних районах області. Те, що я там побачив у частині підготовки до епідемії коронавірусу, - це жах.

Візьмімо інше питання: медична реформа. На рівні Президента і центрального офісу заявили, що медреформа не така, але ніхто нічого не змінює. Амбулаторії як закривали, так і закривають. Але я запитую - якщо ви не змогли забезпечити, щоб автобус ходив у місто із кожного села, то яка може бути в цьому місті опорна лікарня? Сьогодні до опорної лікарні з віддаленого села – кілька годин їзди по бездоріжжю, та ще й без автобусного сполучення. Як людина добереться до цієї лікарні? 

Наступне – реформа децентралізації. Разом із ліквідацією районів на вулиці опиняться багато працівників. Район буде позбавлений пошти, податкової, багатьох організацій. Протягом останніх років вони і так перетворювалися на відділення, а тепер їх зовсім не буде. І зрозуміло, що це створить для людей великі незручності в частині отримання адміністративних та інших послуг. А нашому губернатору за освоєнням коштів Дорожнього фонду до цього всього діла немає.

У цілому, на мою думку, якщо проаналізувати всі призначення, то весь Офіс Президента – це 95 квартал. І я зараз розумію, що навіть якби я був призначений головою ОДА, то не зміг би працювати з такою некомпетентною командою.

А як Ви оцінюєте Верховну Раду, до обрання якої і Ви доклали зусиль?

В округах Черкащини від партії «Слуга народу» обрано було 5 народних депутатів. Але я хочу запитати, чи бачили ви їх активну роботу в парламенті та на округах? Скільки зустрічей зі своїми виборцями вони провели, скільки законопроектів ініціювали? На жаль, питання риторичне… Натомість ми спостерігаємо значне покращення їхнього матеріального стану за час депутатства, придбання нових автомобілів та отримання високих зарплат в конвертах за кожне голосування.

Що ж стосується загалом Верховної Ради, то я хочу сказати, що порушення у проведенні з’їздів партії, на яких було висунуто кандидатів у депутати, дали можливість Дмитру Разумкову завести у Верховну Раду України таких людей, які потім обрали його головою Верховної Ради і запустили так званий «турборежим». Серед депутатів людей самостійних, авторитетних – одиниці. Таке враження, що їх обирали за принципом: чим дурніший, тим краще. Їх зібрали для того, щоб вони тиснули на кнопки. І зважаючи на те, ким були ці люди до обрання, більшість із них задоволені цим процесом.

Якби кандидати у депутати до Верховної Ради від «Слуги народу» були обрані відповідно до статуту – на партійних конференціях – то був би зовсім інший склад депутатського корпусу, зовсім інші закони і зовсім інша ситуація в державі. Тому на сьогодні я вважаю, що нам потрібні дострокові вибори як Президента, так і Верховної Ради. Якщо цього не відбудеться, то нічого хорошого нас не очікує. Усе буде тільки гірше і гірше. Тому я і замахнувся на створення нової політичної партії.

І чим ваша політична сила займається сьогодні?

Усі ми пам’ятаємо, що новообрана влада обіцяла зробити державний аудит діяльності попередників. Коли я їздив на конкурсну комісію в Офіс Президента, то міг привезти кілька файлів, якими можна було би презентувати Черкащину. Але я прийняв рішення не займатися окозамилюванням, а показати реальний стан справ в області та презентувати своє бачення вирішення місцевих проблем. Тому я привіз на співбесіду знімки розбитих доріг області, нашого успішно спаленого і досі не відбудованого драмтеатру і практично знищеного на сьогодні Черкаського аеропорту. Усі ми знаємо, чому об’єкти будувалися в сусідній Кіровоградській області, Вінницькій, Полтавській, а в Черкаській – ні. Та тому, що суми відкатів у нас становили 30-40%. І за ті кошти, що лишалися в підрядника, якісної роботи зробити було нереально. Але це треба було все дослідити, провести аудит, виявити порушення та притягнути злочинців при владі до відповідальності. А цього зроблено не було. Тому громадська організація «Ошукані українці» сьогодні проводить громадський аудит діяльності органів місцевого самоврядування – обласної ради, міських і сільських рад та ОТГ. Ми направили запити про стан використання бюджету, комунального майна, землі і наприкінці літа плануємо презентувати їх результати.  

Тож ваша мета – таки добитися справедливості?

Кожна нова влада багато обіцяє і мало виконує. На жаль, українців ошукують уже 28 років. За часів Кравчука було здано ядерну зброю і Україна втратила статус ядерної держави. Результатом сьогодні маємо війну на Донбасі. У часи Кучми була проведена масштабна приватизація, однак жоден із пересічних українців не отримав у власність завод, натомість з’явилися олігархи та офшори. Ющенко не здійснив сподівань та досягнень Майдану, розпродав армію та ліквідував військові частини. Помаранчева команда пересварилася за владу та ресурси. За часів Януковича тотальна корупція та узурпація влади призвела до зміни європейського вектору на проросійський. При цьому українці залишилися ошуканими, адже вкрадені Януковичем гроші і досі не повернуті, а злодії безбідно живуть за кордоном. Основні досягнення президенства Порошенка – імітація реформ, псевдоборотьба з корупцією, зростанні вартості комуналки і курсу долара. Досі всі ми платимо військовий збір і навіть не здогадуємося, що він іде не на армію. Нова «зелена» влада також ошукала українців. Тому за 28 років нічого не змінилося. Україною керують олігархи, обличчя у владі – нові, а ляльководи – старі. За ці роки гривня знецінилася у 15 разів, хліб здорожчав у 17 разів. Ми, «Ошукані українці», вимагаємо справжніх змін. Україна – це держава, яка має великий людський потенціал та природні ресурси, тому ми маємо шанс стати економічно розвинутою та сильною країною.

 

Досьє:

Литвин Олександр Миколайович

Народився 21 травня 1964 року в с. Сегединці Городищенського району Черкаської області. Закінчив юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. За своє професійне життя пройшов шлях від юрисконсульта райвиконкому до прокурора Черкаської області. У своїй діяльності відзначився професіоналізмом, принциповістю та справедливістю.

Олександр Миколайович займається громадською діяльністю. Він є заступником голови Черкаської обласної організації ГО «Союз юристів України». У січні 2020 року за його ініціативи було створено громадську організацію «Ошукані українці», метою якої є захист прав і свобод людини і громадянина в Україні.