За кліматичними даними, після такої теплої та малосніжної зими, перша половина весни теж обіцяє бути теплою, з незначними опадами, але можливі короткочасні заходи холоду. Із середини квітня зростає ймовірність частих зливових дощів при помірному температурному фоні.
- Не слід забувати, що березень - один із найбільш мінливих місяців весни. Йому властиві як зимові, так і весняні риси. Тому заморозки у цей період - явище звичайне. За чисельним прогнозом Українського Гідрометцентру, цьогорічний березень очікується аномально теплим та з опадами в межах норми, - прогнозує начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
Середня добова температура на початку місяця перевищує кліматичну норму на 5-6º і надалі обіцяє зростати. Середньомісячна температура повітря прогнозується +3,5° (при нормі +0,4°), а кількість опадів – 30 мм (при нормі 33 мм).
Винос тепла із субтропіків посилюється, а тому Черкащина опинилася в теплому секторі обширного атлантичного циклону. Південні вітри та сонячні дні зумовлять підвищення показників термометру до +15-+17º. Вночі безперебійне надходження тепла забезпечить 5-7º . Тобто в найближчі два дні весна на Черкащині набуде рис італійського або грецького характеру, тобто субтропічних широт. При цьому опадів не очікується, вітер від слабкого до помірного.
Суттєвих опадів не передбачається, але посилені південні вітри почнуть постачати в наш регіон теплі повітряні маси. Температура повітря вночі – 2-7º тепла, вдень підвищиться до 10-15º.
До кінця робочого тижня суттєвих опадів не очікується, тепло утримається.
У зв’язку з тим, що середній температурний фон досягне та перевищить 8º, цілком можливе раннє закінчення опалювального сезону. А вже в середу-четвер середньодобова температура прогнозується 12º та 10º відповідно.
Неінтенсивні похолодання можливі всередині місяця, але, за словами Віталія Постриганя, вони не порушуватимуть загальну тенденцію наростання тепла.
Нинішня зима на Черкащині виявляється найтеплішою за весь період спостережень. Середня температура за сезон, за попередніми розрахунками, перевищує норму на 6º. При цьому три місяці були зовсім не зимовими, аномалія тепла становила від +5º у грудні до +7º у січні-лютому.
- Лютий видався аномально теплим із кількістю опадів в межах норми. Він увійшов у трійку – п’ятірку найбільш теплих після 1989, 1990, 2002, місцями по області і 1995 та 2016 років. Було встановлено значну кількість температурних рекордів (найвищих значень) за добу і, зокрема, в Черкасах їх налічувалось аж 11, - підсумував зимовий період Віталій Постригань.
Незвично тепла погода цьогорічної зими стала «бонусом» для озимини, стан якої в області на кінець осені був найгірший в Україні.
За рахунок окремих періодів продуктивних опадів та достатньо високої температури повітря в грудні, на полях з’явилися додаткові сходи, тобто зникла значна зрідженість та плямистість посівів. А от небезпечні різкі коливання температури та низькі температури область оминули. Мінімальна температура повітря нижче 11° морозу не опускалася, а на глибині вузла кущіння нижче 8° морозу. Тож за такої погоди всі культури перезимували цілком задовільно, що й підтвердили результати відрощування озимини та гілок плодових, зразки яких взяті в кінці січня, загиблих не виявлено.
20-22 лютого метеостанції області на тестових полях відмітили відновлення вегетації озимини і така дата є однією з найбільш ранніх. фазовий розвиток озимини в порівнянні з осіннім періодом значно покращився.
- Однак за такої погоди проблемою є розвиток шкідників та хвороб сільськогосподарських культур, які надзвичайно швидко пристосовуються до таких погодних умов, швидко переміщуються та заселяють дедалі більші території. Тому озимина потребуватиме ретельного догляду весною. – радить звернути на це особливу увагу Віталій Постригань.
Тож тепла зима може стати навіть запорукою для гарного врожаю, але за умови, що весна буде з дощами.
Остаточний стан озимини буде відомий після проведення весняного обстеження посівів, яке планується на початку березня.