Регіональний представник Уповноваженого в Черкаській області Валерій Єфіменко та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Людмила Проценко у рамках реалізації національного превентивного механізму здійснили плановий моніторинговий візит до Комунального закладу «Чигиринський навчально-реабілітаційний центр Черкаської обласної ради» ( далі – НРЦ; Центр) з метою контролю за дотриманням стандартів забезпечення прав вихованців.
Під час візиту з’ясовано, що Чигиринський НРЦ розміщується у трьох окремих корпусах, розрахований на 100 місць. На день візиту в Центрі навчається 50 дітей, з них 9 перебуває цілодобово.
У Чигиринському НРЦ створено умови для проживання та реабілітації вихованців. Діти комунікабельні, позитивні та з повагою ставляться до вихователів та вчителів. Під час опитування діти висловлювали своє задоволення умовами перебування і харчування в закладі. Соціально-психологічний клімат сприятливий для їх розвитку. Порушень санітарних норм і правил на харчоблоці не виявлено.
Керівництвом НРЦ дотримується встановлений рівень протиепідемічних обмежень та вживаються відповідні заходи із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Між тим, моніторинговою групою виявлено ряд недоліків, що вказують на порушення прав та охоронюваних законом інтересів дітей. Так, не дотримуються гігієнічні вимоги до земельної ділянки. Зокрема, на ігрових майданчиках подвір’я Чигиринського НРЦ виявлено сухі дерева, які тривалий час не видаляються та створюють небезпеку для перебування дітей і вихователів. На території Чигиринського НРЦ не виконуються норми Закону України «Про карантин рослин» щодо проведення заходів зі знищення такого карантинного організму як амброзія полинолиста, що викликає у дітей алергійний поліноз у різних його проявах.
Моніторингова група відзначила, що при вході в корпуси відсутні зовнішні пандуси з поручнями для забезпечення доступу в середину приміщення дітей з інвалідністю. Відсутні кнопки виклику персоналу. Фактично безперешкодно, без сторонньої допомоги , діти з інвалідністю не можуть потрапити до будівель Центру.
Діти проживають в кімнатах по 2-3 особи. Кімната облаштована 1 шафою, прикроватними тумбочками, стільцями на кожну дитину. Розміри площі кімнат відповідають нормативам. Під час візиту виявлено, що діти користуються подушками з пір’я, які всупереч вимогам законодавства декілька років не оброблялись у дезкамері.
Питний режим дітей не дотримується - в жодному з приміщень закладу не виявлено кулерів для води чи питних фонтанчиків. Діти вимушені використовувати воду з-під крана або бутильовану воду видану батьками.
У санвузлах та гігієнічних кімнатах, якими користуються діти - відсутні пластикові накладки на унітазах і поручні для дітей з особливими потребами, а також паперові рушники.
Ліцензія на провадження діяльності з медичної практики відсутня.
У приміщенні спального корпусу на першому поверсі виявлено ігрову кімнату, яка використовується не за призначенням – зберігаються вживані пластикові ємності для води та рвані ковдри.
Встановлено, що тривалість роботи бібліотеки з 08:00 до 12:00 годин з понеділка по п’ятницю, тобто під час навчальних уроків, що по суті унеможливлює дітям користування послугами бібліотеки в позаурочний час. Автотранспортні засоби Центру зношені на 100 відсотків.
Моніторингова група провела робочу зустріч з керівником закладу на якій обговорили проблемні питання дотримання прав дітей. За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт та направлені відповідні акти реагування.