Президент Володимир Зеленський підписав указ про створення Національного природного парку «Холодний Яр» у Черкаській області. Парк розташовуватиметься на території колишніх Чигиринського та Кам’янського районів й матиме 6800 гектарів.
Завідувач філії «Холодний Яр» національного заповідника «Чигирин» Богдан Легоняк стверджує, що створення парку – позитив.
– Ми багато років добивалися цього. Відтепер усім екологічно небезпечним виробництвам годі буде навіть думати про якісь спроби розпочати промислову діяльність у Холодному Яру. Лісгоспи не будуть так бездумно вирізати його. Бо досі вони частково засаджували зрубаний ліс. Але було достатньо ділянок, де після вирубок нічого не засаджували. І вони заростали зовсім іншими породами лісу, а не дубом і ясеном, як це було спочатку. Звісно, на початковому етапі зробили багато дурниць, бо послухали псевдоекологів. Парк поділили на 4 зони. Я би ще зрозумів заборону збору грибів і ягід в рекреаційній зоні, але повсюдна заборона, включаючи колишню промислову зону – недоречна.
Міський голова Кам’янки Володимир Тірон каже, що громада зазнає збитків для бюджету.
– Кам’янський лісгосп, який працював на території нашої громади, був чималим платником податків. У тому числі платив й за реалізовані ним дрова. Кожен, хто був у лісгоспі, бачив, що ніяких стихійних вирубок там не було. Люди працювали, вирубували, засаджували й мали кошти собі й громаді. Тепер нічого цього не буде. Усі ці ліси – місце відпочинку жителів обласного центру. Споконвіку у Холодний Яр їздили по гриби. А тепер за кожний зрізаний гриб буде штраф – 75 гривень. За кожну зірвану в лісі ягоду – новий штраф. Власникам корів і кіз заборонять випасати худобу на такій великій території. Утримання парку ляже тягарем на державний бюджет. Не здивуюся, якщо з часом спритні ділки скажуть, що утримання парку збиткове й треба його приватизувати. І ліс у Холодному Яру зникне так, як зникли інші в Україні.
47-річна жителька Черкас Олександра щороку їздила по гриби в холодноярські ліси біля сіл Трушівці, Чорнявка та Медведівка.
– Гриби збирала й збиратиму надалі. Не думаю, що поліція ловитиме мене в лісі. Я нічого протизаконного ніколи не робила. Думаю, що не порушуватиму закон і цього разу. Штраф у 75 гривень за гриб вважаю дурницею. Таким чином бюджет не наповниш.
Холодний Яр є унікальним об’єктом. Це реліктовий лісовий масив у центрі України. Його територія складається із цінних земель, де зосереджено близько 150 унікальних історичних, археологічних, культурних, природних об'єктів, що потребують збереження та охорони.
У Холодноярських лісах збереглися залишки кількох древніх городищ та руїни підземних церков і печер. Тут зафіксоване зростання видів рослин, що занесені до Червоної та Зеленої книг України. Територія парку входить до Смарагдової мережі Європи.