Інтернет-шахрайство існує стільки ж, скільки люди користуються всесвітньою павутиною, і з кожним роком актуальність боротьби з ним зростає. Примітно, що потрапляють у сіті зловмисників не тільки новачки, але і досвідчені користувачі.
Кількість шахрайств в інтернеті збільшилася майже вдвічі, порівняно з аналогічним періодом 2022 року. Про це Суспільному розповів старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам Олег Паншутін. З його слів, основною причиною є те, що збільшилася кількість людей, які замовляють товари через інтернет.
Черкащанка Тетяна Осипенко найчастіше купує речі через інтернет-сайти. За її словами, це допомагає економити час та зусилля.
— Ти можеш прочитати, який товар, як складаються, які параметри, знайти відгуки в інтернеті. Це дуже зручно, — пояснила Тетяна Осипенко.
Вона дотримується правил безпеки, які сама ж для себе і визначила, аби не стати жертвою шахраїв.
— Я замовляю товар післяплатою. Якщо є люди, які вже там купили або залишили відгук, я їм пишу. Щоб дізнатися чи вони купили, чи вони задоволені. І це взагалі вже майже 90 відсотків, що можна замовляти.
Вона розповіла: такою обережною була не завжди. Колись замовила в інтернеті сукню й одразу ж її оплатила:
— Наступного дня я заходжу, а сторінки немає. Починаю шукати, а я заблокована в інстаграмі для цієї сторінки.
Визначення інтернет-шахрайства законодавець помістив в термін «шахрайство» (ст. 190 Кримінального Кодексу України) – заволодіння чужим майном за допомогою введення в оману або зловживання довірою іншої людини.
Цей вид шахрайства відрізняється тим, що:
- контакт між потерпілим і правопорушником відбувається через інтернет;
- жертва не бачить і майже ніколи не знає зловмисника особисто;
- передача грошей або майна протікає дистанційно.
Розслідуванням таких правопорушень займається спеціальний відділ правоохоронних органів – кіберполіція.
Фахівці кіберполіції та інших відомств знають десятки схем шахрайства в інтернеті. Нині найбільш розповсюджені в інтернеті – афери з продажем товарів, що не існують, розповів Олег Паншутін.
— Розміщується оголошення з красивою картинкою, зв’язується потенційний покупець, а продавець вимагає переказати грошову суму певну як передоплату, і знову ж таки, знову товар ніхто не отримує, — роз'яснив старший інспектор.
За його словами, на другому місці перебувають фішингові сайти. Це підробні сторінки, які копіюють майданчики продажів офіційних установ:
— Якщо ми говоримо про банківську установу, то він повністю повторює зовнішній вигляд, обгортку. Збирати інформації про банківські картки. Це 16 цифр, дата і строк її дії, CV код на звороті.
Як убезпечитись
Аби уберегтися від шахраїв, пан Олег рекомендує бути уважними й дотримуватися правил кібербезпеки, а саме:
Не вказувати персональні дані на неперевірених сайтах.
Не повідомляти термін дії банківської карти та CVV-код.
Перевіряти гіперпокликання та наповнення сайту на відповідність офіційних даних компаній.
У разі отримання підозрілих повідомлень, не здійснювати оплати до встановлення обставин.
Не робити передоплат у неперевірених інтернет-магазинах.
Ставити пароль на телефони та сім-карти.
У разі, якщо вас все ж ошукали, слід звернутися до поліції, пояснив Олег Паншутін:
— За законодавством сума збитку повинна становити 245 гривень.
За його словами, є методи накладання арешту на грошові суми, й після судового процесу грошова сума буде повернута людині сповна.