39-річна жінка викрала свою малолітню дитину в опікунки. Інцидент стався на Монастирищині в селищі Цибулів. За інформацією пресслужби поліції Черкаської області, будучи рішенням суду позбавленою батьківських прав щодо своєї 4-річної доньки, жінка викрала дівчинку, коли та йшла по вулиці з опікуном.
- Підозрювана зареєстрована в Уманському районі Черкаської області, а фактично проживає у м. Київ. Позбавлена батьківства в червні 2022 року за невиконання батьківських обов’язків, – повідомила речниця Черкаської обласної прокуратури Богдана Кулик.
У неї є ще одна дочка, 2007 р.н., відносно якої вона також позбавлена батьківських прав у червні 2022 року. Ця старша донька була фактично матір'ю для меншої сестрички.
- Мати як перекотиполе, родом із Закарпаття, приїхала до нашої громади і проживала зі співмешканцем-алкоголіком, який є біологічним батьком чотирирічної дитини. Минулого року ця горе-матір покинула старшу доньку на вулиці, не повідомивши нікого про це. А сама з чоловіком утекла до Києва. Саме в цей час відповідні служби зобов'язували їх піклуватись належним чином про дітей, не зловживати алкоголем, що не подобалось ні жінці, ні чоловіку. Діти були свідками бійок до крові батьків у стані алкогольного сп'яніння, – розповіла начальниця служби у справах дітей виконкому Монастирищенської міської ради Ірина Бабій.
Старша дівчинка, по акту поліції і лікарні, складеного про залишену й покинуту дитину, була влаштована в сім'ю класного керівника. Вчителька пройшла курси навчання опікуна і їй призначили опіку.
Жінка була позбавлена батьківських прав відносно двох дітей, на суди не з'являлася, вела аморальний спосіб життя. У Києві, куди вона втекла з молодшою донькою, вона теж прославилась. Занепокоєні сусіди викликали поліцію й дитину на початку цього року вилучили й оформили в Київський притулок.
За словами Ірини Бабій, за рішенням про призначення опіки, не порушуючи родинні зв'язки, молодшу сестричку поєднали з сестрою, віддавши під опіку жінці, яка опікувалася старшою дівчинкою. Старша дівчина вже вступила до державного навчального закладу, виявила бажання самостійно розпоряджатися коштами, перейшла на повне державне утримання.
А мама вирішила викрасти свою молодшу доньку. Підстерегла на дорозі в момент, коли її забирала з дитсадка опікун, застосувала до неї шокер і вкрала доньку.
Підозрювану затримали за добу на одному з блокпостів патрульної поліції на Житомирщині, коли та намагалася втекти з дитиною. Суд обрав жінці запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт.
Дівчинка швидко все забула і сприймає все це як пригоду. Якби мама виправилась і дійсно хотіла відновити батьківські права й повернути доньку, є певна процедура, коли звертаються до служби. Горе-матір – неблагополучна, тому про поновлення батьківських прав або повернення дитини не йдеться.
- Вона сама обрала свій шлях по життю. Від неї не раз діставалось і чоловіку сковорідкою. Діти не мають це бачити, – певна Ірина Бабій.
Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні здійснюють слідчі СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області. Санкція зазначеної статті Кримінального кодексу України передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до 5 років або позбавлення волі на той самий строк.
Таких випадків, щоби дітей викрадали в опікунів, говорить начальниця Служби у справах дітей Черкаської ОДА Оксана Покатілова, в Черкаській області раніше не було зареєстровано.
- Разом із тим бувають ситуації, коли виникають непорозуміння між батьками через розлучення, коли той із батьків, хто проживає окремо, не дотримуючись встановленого графіка, залишає дитину в себе або у визначений час не повертає назад, чим порушує рішення органу опіки. За невиконання рішення, свідоме перешкоджання, згідно зі статтею 184 передбачено штраф від 750 до 1500 гривень, за повторне порушення штраф подвоюють, А за статтею 159 можна звернутись до суду задля усунення перешкод. Якщо це не допомагає, суд може змінити рішення, – роз’яснює Оксана Покатілова.
Якщо є рішення суду або органів опіки і піклування про встановлення годин зустрічі і ці години минули, дитину мають повернути матері або батькові. За словами Оксани Покатілової, є велика кількість спорів після розлучення, коли постає питання права на побачення з дитиною і участі у вихованні дитини, не дивлячись на те, в шлюбі вони чи ні. Коли є спірні питання, а домовленості немає, той із батьків, хто проживає окремо, має право звернутись до органу опіки, піклування виконавчого комітету сільських, селищних міських територіальних громад або до суду. І тоді орган опіки і піклування або суд визначають графік побачень і участь батька або матері у вихованні дитини. Складається графік, у якому прописується право бачитись із дитиною, наприклад у вівторок і п'ятницю з такої по таку годину, вихідні дні двічі на місяць, на день народження, на канікулярний період, на літній період, наприклад, місяць у батька – місяць у матері. Це все прописується як графік і має чітко дотримуватись.
- Шановні батьки, домовляйтесь і керуйтесь інтересами дітей, а не своїми амбіціями, – закликає Оксана Покатілова.