Багатостраждальний законопроєкт 2178-10, який запроваджує ринок сільськогосподарських земель в Україні, прийняли депутати Верховної Ради у ніч на 31 березня. Відкриття ринку землі було однією з вимог продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом. Однак це не остаточний варіант, адже в майбутньому закон буде розширено та уточнено низкою додаткових документів із «земельного пакета», в яких також частково будуть прописані відносини між учасниками земельного ринку.
— Наші люди були голі й босі, а тепер будуть ще й голодні. Прикриваючись пандемією, вірусами, економічною кризою, депутати займаються мародерством. Запровадження ринку землі до доброго не доведе. Як вони той закон приймали, так вони його й виконуватимуть. В нашій країні ми не можемо сподіватися на верховенство права, впевнений, що той закон і правки до нього будуть перекручені під інтереси певних фінансових кіл, — аналізує прийнятий закон голова Черкаської асоціації фермерів та землевласників Віктор Гончаренко. — Закон писаний і прийнятий виключно під олігархів. Ніхто з простих смертних українців того шматочка землі купити не зможе. Ми втратимо фермерів та одноосібників, які годують сьогодні українців. А великий капітал, використовуючи українські землі, орієнтуватиметься на експорт. Нас чекає доля Бразилії та Аргентини.
Представники влади ж запевняють: діють в інтересах народу та країни.
— Депутати у Верховній Раді підтвердили прагнення ліквідовувати «сірі» ринки й корупційні практики у земельних відносинах. Закон зазнав суттєвих змін, і це відповідь на пандемію коронавірусу та глобальну економічну кризу, — аналізує ексзаступник голови Черкаської ОДА, а сьогодні заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький. — До законопроєкту 2178-10 були внесені додаткові запобіжники.
Що передбачає прийнятий Закон:
— З червня 2021 року скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі.
— З червня 2021 до червня 2023 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тис. га в одні руки, як було передбачено попередньою версією проєкту.
— З 2021 до 2023 року право на покупку землі буде тільки у фізосіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення.
— Щодо надання права іноземцям купувати землю, позиція не змінилась – питання буде вирішуватись на референдумі.
— Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, попри результати референдуму.
— Не зможуть купувати з 2023 року українську землю компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора – Росії, що входять до терористичних організаціях. Також заборона поширюється на компанії, що перебувають у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара яких неможливо встановити.
— Передбачене переважне право орендаря на купівлю. Орендарі, які працюють на землі та мають право користування не пізніше ніж з 2010 року, можуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу. Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник.
— Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови повинні продати протягом двох років після отримання права власності на земельних торгах.
— Мінімальна ціна – не менше нормативної грошової оцінки. До 2030 року.
— В перші два роки буде діяти заборона на продаж державної землі.
Факт:
Усього на території області обліковується 1487232 га земель сільськогосподарського призначення. З них 939403 га — розпайовано, 104320 га — землі резерву, 122913 га землі запасу.