У Мокрій Калигірці Катеринопільського району – скандал. Фермер Сергій Тищенко, якого прокуратура за скаргою Мокрокалигірської сільської ради звинувачує в незаконному обробітку 62 гектарів землі історико-культурного призначення, заявляє, що всі звинувачення висмоктані із пальця.
– Я справді засіяв цю землю, бо з минулого року земля вважається такою, яку ніхто не обробляє. Останнім її власником була компанія «Кернел». Вона її вільно обробляла й мала прибуток. Але ніхто не судився, бо «Кернел» – це машина, яка задавить. Наскільки мені відомо, весною цю ділянку збиралася засіяти інша людина. Якби вона мене випередила – ніхто би не почув про самозахват. І прокуратура мовчала би.
Сергій Васильович каже, що насправді це земля – сільськогосподарського призначення.
– У серпні цього року Мокрокалигірська сільська рада виставила її на аукціон. Зробила це з порушенням закону, бо інформація про аукціон має з’явитися ще й на сайті Держгеокадастру. Але її не було. Далі – більше. Виставлена земля ніде не згадується як земля історико-культурного призначення. Звичайні товарна земля сільськогосподарського призначення. Тобто, як мене покарати – то це історико-культурна земля. Якщо віддати добрим людям – то сільськогосподарська.
Тищенко каже, що його хочуть покарати двічі.
– За самозахоплення землі я офіційно сплатив 118 тисяч гривень штрафу. Тепер за те саме діяння прокуратура відкрила на мене кримінальну справу. Де таке бачено? До того ж прокуратура показала довідку від 1990 року, коли ще був спочилий у Бозі Союз, і намагається пред’явити її як офіційний документ. А взяти сучасну довідку в Держгеокадастрі не хочуть, бо тоді виявиться, що земля – сільськогосподарського призначення.
Фермер каже, що понад 20 осіб із села, які виявили бажання обробляти землю, не можуть цього зробити, бо голова громади Вікторія Пипа відкладає сесію.
– Тягне до аукціону, який має відбутися 22 листопада. Тоді виграє її фаворит. Він уже підговорив атовців із сусідніх сіл, які подали заявки, щоби їм виділили по 2 гектари землі. А тоді цю землю у них скупить названий чоловік. Уже навіть такса відома – 2 тисячі доларів за гектар.
Голова громади Вікторія Пипа спростовує заяви Тищенка.
– Ми маємо довідку від 4 жовтня цього року, де чорним по білому написано, що це земля історико-культурного призначення. У відповідності до закону її не можна передавати у власність – лише в оренду. Та й то з певними обмеженнями. Тому люди не отримають її за пай, а отримає орендар, який гарантуватиме неглибоку оранку. Так, як це було у випадку з «Кернелом». У них теж діяли обмеження. Атовці, про яких говорить Тищенко, отримують землю в колишньому колгоспному садку, але аж ніяк не тут. Тищенко порушив закон. Це майже те саме, що залізти до когось у хату й почати господарювати. Тому кримінальна справа проти нього – очікуваний підсумок його діяльності.