На Канівщині в с. Степанці за один день місцевим цвинтарем пронісся «ураган» – на могилах зруйнували 13 пам’ятників. Родичі померлих шоковані і прагнуть відшкодування збитків і покарання для вандалів.
Сильний шум і гуркіт, який доносився з боку місцевого кладовища, почули місцеві жителі. Вони пішли подивитися, що там відбувається, й побачили, як з кладовища тікає двоє хлопців. Зайшовши на територію цвинтаря, не повірили очам: більше десятка надгробків могил були понівечені. Про це одразу сповістили місцеву поліцію й сільського голову.
Поліцейські негайно виїхали на місце події. За отриманим від селян описом поліцейські швидко встановили підлітків, які проживали неподалік кладовища. Двох 13-річніх друзів знайшли за місцем проживання. Під час розмови в присутності батьків вони зізналися у вчиненому та розповіли, що били по надгробках ногами, таким чином перевіряючи свою силу.
Родичі померлих, пам’ятники яких були зруйновані, були готові до негуманних дій і вчинити самосуд, однак і сільський голова, і поліція, і представники комунальних служб переконали діяти в рамках закону.
- Ці двоє хлопців – неблагополучні. Вони не зареєстровані в нашому селі, оскільки самі з Кіровоградщини, але проживають у нас. Обидва стоять на спеціальному обліку у районній Службі у справах неповнолітніх. Неодноразово хлопців і їх батьків запрошували на комісію, оскільки в них є нелади і в ліцеї, - розповів голова сільської ради Степанецької ОТГ Олександр Яременко.
Директор Степанецького ліцею Станіслав Яременко говорить, що від цих двох підлітків страждають не тільки інші учені ліцею, але й педагоги та вихователі. Ні вчитися, ні дотримуватися дисципліни підлітки не хочуть.
За вчинення наруги над могилами поліція Канівщини розпочала кримінальне провадження за статтею 297 Кримінального кодексу України, за результатами розслідування якого буде вирішено питання щодо відповідальності батьків за невиконання ними обов′язків щодо виховання дітей.
- Ця справа на особистому контролі у начальника поліції, адже люди по 40000 гривень пам’ятники нещодавно поставили, і є такі, що їх уже не можна відновить, - говорить Олександр Яременко. – Хто компенсує людям збитки? Потерпілі самі цікавляться ходом справи. Ми проводимо відповідну роботу.
Також поліцейські з’ясовують, чому в період карантину батьки дозволили дітям самостійно гуляти за межами двору та не контролювали, де вони перебувають.
Черкащани у коментарях радять свій метод покарання малолітнім вандалам, аби більше не кортіло: відновити всі пам'ятники, навіть ті, які самі давно похилились і пофарбувати ворота й паркан навколо цвинтаря.
Виселити родини з села - ще один варіант вирішення головного болю населеного пункту.
- Найперше – родини мають відпрацювати й компенсувати збитки. Примусово ми не можемо виселити ці сім’ї, адже ми діємо в рамках закону, тому зараз обдумуємо варіанти вирішення цього питання. Думаю, це можна буде зробити тільки в судовому порядку – зазначив Олександр Яременко. – Не дай Боже, через півроку-рік вбивства будуть…
На в’їзді, виїзді й у центрі села Степанці встановлено камери відеоспостереження, що дозволяло вже не один раз попередити три злочини, в тому числі один - із крадіжками огорож із кладовища, однак з таким випадком вандалізму в селі стикаються вперше.
А от на Золотоніщині п’яний місцевий житель умисно пішов на цвинтар і зламав мармурову стелу та хрест на могилі. За декілька годин поліція встановила, що це зробив житель села. Зловмисник розповів, що в нього був конфлікт із сином померлих і таким чином він вирішив помститися.
Нагадаємо, 14 квітня на Катеринопільщині троє підлітків із благополучних родин, двом із яких по 11-ть років, а одному – 14-ть, розгромили 16 могил на кладовищі в селі Вербовці.