У Золотоноші люди виступають проти роботи одного з місцевих підприємств. Нестерпний сморід, який мало не щодня випускається з території підприємства «М’ясопромторг» протягом останнього року отруює життя золотоніщан. Виробництво розташоване майже в центрі міста. Поряд житлові будинки, дитячий садок та парк.
Керівництво частину проблем визнає
Золотоніщанка Інна Потилко живе за 100 метрів від джерела запахів.
- Було таке, що через ці запахи людям «швидкі» викликали, - обурюється жінка. – Діти, пенсіонери чи алергетики не можуть узагалі дихати. Смердить страшенно. Особливо вранці. Я живу за метрів 100 від прохідної заводу. Я ще якось терплю. Але ж є й ті, хто ще ближче мешкає. В них взагалі жах. Тому ми й не витримали. 28 серпня прийшли під ворота цієї птахофабрики. Привезли вантажівку автомобільних шин. Це була попереджувальна акція. Після цього всю ніч жодного неприємного запаху не було. Навіть прохідну не відчиняли. Ми налаштовані, аби їх закрили. Тут же ростуть наші діти. Якщо вони так і далі працюватимуть, то закривати будемо вже силою.
Що саме спалюють за високими парканами, люди не знають, каже вуличком Валентина Пушко.
- Вийшли люди з усіх наближених до заводу вулиць, на яких найбільше чути оті специфічні запахи, - розповідає Пушко. – На його території є яма, куди кидають відходи. А вночі їх, мабуть, підпалюють. До нас виходив якийсь молодий хлопець. Він начебто виконує обов’язки директора. Просили його пустити нас на територію. Сказав, власник не дозволяє. До нього при нас теж не захотів телефонувати. Жодних документів не показав.
Раніше мешканці прилеглих до фабрики вулиць уже скаржилися на бізнесменів. У людських колодязях вода змінила свій колір.
- У людей у колодязях вода стала жовтою із запахом, - продовжує Валентина Григорівна. – Вода з переробки разом із кров’ю, ймовірно, просочується у землю й доходить до питної. Тоді було звернення від міської ради до відповідних служб у Черкасах. Проте відповіді так і не прийшло. Треба було б зробити проект, поставити якісь очисні труби. Керівник погодився з цим. Разом із тим заявив, що вони не працюють поки, а нібито щось лише ремонтують. Не знаю, як буде далі. Може й до мордобиття дійде.
Разом із містянами на акцію-попередження прийшов начальник управління ЖКГ Золотоніської міськради Олександр Флоренко.
- Люди скаржаться на запахи від зіпсованого курячого м’яса,- коментує Флоренко. – І що в котельні постійно відбувається спалювання решток цих курей, пір’я та іншого. Ми виїжджали рано-вранці й фіксували це все. Викликали до міської ради керівника цього підприємства. Він постійно обіцяв, що більше такого не повториться. Ми вже відправили кілька звернень до екологів. Зараз намагаємось від’єднати їх від електроенергії, бо є інформація, що мають проблеми в цьому питанні. Вже від’єднали від водовідведення. Тобто, намагаємось зробити все, аби це підприємство не працювало в тому вигляді, як воно є на теперішній час. Там відбувається забій курей. Куди потім дівають рештки не відомо. За поки не підтвердженою інформацією, вони відходи захоронюють на території. Потім це все йде у ґрунтові води. Словом, повний безлад.
Керівник підприємства не місцевий. Живе в іншій області. Після акції протесту пообіцяв владі особисто контролювати своїх підлеглих.
- Пообіцяв, що відтепер залишатиметься і ледь не щодня контролювати діяльність свого підприємства, - каже Олександр Флоренко. – Буде на місці і, мовляв, такого більше не повториться. Робить вигляд, що не знає нічого і взагалі виробництво простоює. Але за допомогою дронів ми зафіксували на території постійний рух. Туди приїжджають вантажівки і працюють люди. Я пояснив йому, що під час акції протесту він ще дуже легко відбувся. Наступного разу може так не бути. Люди дуже радикально налаштовані.
Виконавчий директор підприємства Микола Науменко ситуацію коментує неохоче. Проте зізнається, що частина звинувачень на адресу виробництва небезпідставна. Яких саме, не уточнює. Звідки поширюється сморід та від чого забруднилась вода у колодязях – не знає.
- Доля правди є. Ми зараз виправляємо все, - каже Науменко. – Те, що ми нібито спалюємо рештки є не вірною інформацією. Працює лише котельня на твердому паливі. Нам дійсно відключили водовідведення через перевищення лімітів. Через це підприємство не буде працювати. Шукаємо альтернативні шляхи. Про можливе відключення електроенергію я не знав.
ТОВ «М’ясопромторг» діє вже понад півстоліття. За останні роки там змінилося вже кілька власників. Люди кажуть, що конфлікт виник лише з нинішнім. За інформацією з відкритого реєстру бізнесмени займаються виробництвом та продажем м’яса свійської птиці.