Теплопостачання в Україні подорожчало, бо виросла ціна на газ та інші складові тарифу. Якщо черкащани самі не оплачуватимуть реальну вартість спожитого теплоносія, хтось має взяти на себе сплату різниці у тарифі. Інакше підприємства-надавачі теплопостачання нашого міста не матимуть чим оплатити ліміти газу, а городяни врешті можуть залишиться узагалі без тепла. Тож яка перспектива в обіцяного міською владою стримування цін на теплопостачання.
Чи готове місто коштом бюджету перекривати різницю у тарифах, адже саме рішенням міськвиконкому Черкаси не підтримали ініціативу підняти вартість теплопостачання для городян від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
— Апетити центральної влади ростуть. Для Києва стало вже нормою ухвалювати рішення без будь-яких консультацій з регіонами. Мало того, що Нафтогаз з листопада підвищив ціну на газ на 35% у порівнянні з жовтнем, так ще й нацкомісія сама розглядає питання підвищення тарифів на теплову енергію для Черкаської ТЕЦ та комунального підприємства «Черкаситеплокомуненерго». Це означає збільшення сум за опалення у платіжках черкащан. Я звернувся до НКРЕКП і висловив позицію виконавчого комітету Черкаської міської ради про неприйнятність підвищення тарифів. Ми однозначно не підтримуємо ініціативу національного регулятора підвищити тарифи, — прокоментував міський голова Анатолій Бондаренко.
Але ніхто в міській владі не пояснив, де підприємствам взяти кошти, аби закупити газ за новими цінами.
Директор КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась пояснює: підстави для підняття тарифу на теплопостачання у Нацкомісії є, бо здорожчали його складові. Зокрема подорожчав газ, електроенергія та зросла мінімальна заробітна плата, яка входить у тариф.
— Вартість газу для підприємства з 1 листопада зросла на 43,3%. Ще на 55% зросла вартість електропостачання. Окрім того, на 8,8% зріс розмір мінімальної заробітної плати. Зрозуміло, що зі збільшенням видатків ми не можемо надавати послугу за попередньою вартістю, — пояснює Павло Карась. — Нацкомісія підготувала коригування тарифу за своєю ініціативою, оскільки змінилася не структура тарифу, а складові, на які комунальне підприємство не має впливу. Зрештою по всіх підприємствах, окрім нашого, відбулося попереднє схвалення і його винесено на обговорення. Через лист міської влади коригування для споживачів “Черкаситеплокомуненерго” не відбулося.
Оскільки тариф з ініціативи міської влади для городян нацкомісія не підняла, то хтось має перекрити різницю між реальною вартістю теплопостачання і тою ціною, за якою продовжуватиме надавати теплопостачання абонентам підприємство, а це мільйони гривень щомісяця. Більше того цю різницю у тарифі доведеться покривати не лише для КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», а й для Черкаської ТЕЦ, адже в листі до нацкомісії міськвиконком відстоював інтереси споживачів обох підприємств. Оскільки стримання тарифів ініціювала міська влада, очевидно що ця різниця має бути покрита із міського бюджету, а це мільйони гривень кожного місяця протягом опалювального сезону. Чи матиме міський бюджет достатньо надходжень для того, щоб перекривати ще й ці видатки, адже через епідемію коронавірусу не важко передбачити, що в місті суттєво скоротиться кількість платників податків. Та й чи захочуть депутати нового скликання підтримувати такі соціальні ініціативи своїх попередників — покаже час.