Парламент ухвалив законопроект, за яким українців, що отримують від держави соцпідтримку у вигляді субсидій, допомог, пільг та стипендій, перевірятимуть. Законотворці аргументують потребу у новому законі тим, що деякі громадяни хитрують, щоб отримати від держави гроші. Приховують свої справжні доходи. Дехто навіть примудряється отримувати подвійну, а то й потрійну субсидію. То до чого ж урешті призведе ініціатива влади — до соціальної справедливості, урізання виплат нужденним чи примноження їх для проворних, «Вечірка» цікавилася у експертів.
Чого прагне влада, запроваджуючи перевірку та моніторинг соціальних виплат
Руслан ЧИКАЛО, директор Департаменту соцзахисту населення Черкаської ОДА:
— Як держслужбовець я не можу оцінювати закон, я маю його виконувати. Але як на мене, новий законопроєкт дозволить запровадити важливі зміни та встановити соціальну справедливість. Ми маємо чимало ситуацій, коли люди отримують соціальну підтримку держави незаслужено. Наприклад, громадянин отримує субсидію на своє житло, а виявляється, що він вже пів року як за кордоном. Тож цією державною підтримкою незаслужено користуються або його родичі, або квартиранти. Верифікацію — перевірку громадян, які отримують державну допомогу, проводитимуть центральні органи виконавчої влади: прикордонна служба, податкова інспекція, міністерство фінансової політики. Ніхто не ходитиме по хатах і не перевірятиме статки людей, це буде аналітична робота на основі зіставлення баз даних різних структур, яка дасть можливість зробити висновки про життя та статки громадянина. Виявити псевдоотримувачів соціальної допомоги — ось головна мета нового закону.
Руслан ДМИТРЕНКО, керівник Черкаського Центру надання адміністративних послуг:
— Із того тексту законопроєкту, який зараз доступний громадянам, можу зробити висновки, що він не для людей, а для держави. Новий закон найбільше вдарить по найменш захищених верствах населення. Ще 2016 року, коли в Україні підіймали ціни на компослуги та заспокоювали населення тим, що усім соціально незахищеним громадянам дадуть субсидії, я передбачав — наступним кроком стане зменшення категорій населення, які мають право на неї. Ось ми цього кроку і діждали. По-перше, зараз змінилися умови надання субсидії. Якщо раніше на державну підтримку могли сподіватися громадяни, вартість комуналки для яких становила 15% від їх доходу, то тепер цю планку підняли до 20%. Окрім того, тепер почнуть перевіряти цих субсидіантів за всіма базами даних і в три етапи. Люди, які отримують державну допомогу проходитимуть перевірку на етапі звернення до органу, який нараховує виплати. Перевірка відбудеться безпосередньо під час отримання грошей від держави. Третя перевірка – після завершення виплат. Як на мене — це занадто. Якщо виходити з інтересів держави, то цим законом вона себе захищає, однак за ним бідні громадяни ставатимуть іще біднішими. Усе заливершиться тим, що люди попросту перестануть сплачувати комуналку, соціальна напруга зростатиме і матимемо те, що мали 2012-2013 року.
Володимир МАМАЛИГА, багатодітний батько:
— У нашій країні ухвалення самого закону ще не означає його виконання до кожної букви, там прописаної. Велике значення матимуть підзаконні акти: постанови та розпорядження Кабміну, накази відомств. Саме від їх наповнення залежатимуть реальні зміни: як позитивні, так і негативні. Окрім того, перевірятимуть громадян, які отримують соціальні виплати та підтримку держави ті самі органи, які ці виплати й призначають. Нового органу, який би цим займався, наразі не створено. Та й жодного сенсу його створювати немає, адже при перевірках використовуватимуть вже наявні бази даних. Тому в даний момент, не думаю, що люди відчують дію нового закону. Тож чекаємо підзаконних актів, аби зрозуміти, що з цього хоче «моновлада», а вже тоді робитимемо висновки: виходити на майдани з гаслами «слава» чи «ганьба».
Володимир ВЕРЕТІЛЬНИК, голова Черкаської обласної організації ветеранів:
- На жаль, цей закон ще не вступив у дію, а ми вже маємо безліч соціально незахищених громадян, які страждають від цієї модернізації соціальних виплат, особливо, що стосується субсидій на комунальні послуги. Наша спілка не в захваті від подібних законопроектів, адже вони завжди б'ють по найбільш незахищених верствах населення, а ті хто при владі та з грошима від них виграють. Я не проти перевірки людей, нехай перевіряють, порядок потрібно навести, але порядок по справедливості, а не так, як у нас зазвичай буває. Ви ж подивіться у Білорусі, Грузії соціальні виплати весь час розширяють, пенсії збільшують, а в нас кожна модернізація закінчується ще більшим зубожінням людей.
Павло КАРАСЬ, директор КПТМ «Черкаситеплокомуненерго»:
— Потрібно розробити механізм перевірки громадян, які отримують соціальні виплати та державну допомогу, і дати людям спокій. Має бути система зрозуміла і доступна усім. Пройшла людина таку перевірку — хай отримує належну їй допомогу. Однак поки що я такої системи не бачу. З цими триразовими перевірками в державі розплодять армію контролюючих органів, які повибудовують собі корупційних схемок та будуть тягнути з бюджету більше коштів, ніж обходяться державі усі разом узяті субсидії та виплати з допомогами. Тому проголосований законопроєкт не принесе нічого, окрім збільшення апарату служб житлових субсидій та кількості високооплачуваних робочих місць. У Грузії людина, яка претендує на будь-які соціальні виплати, проходить перевірку спочатку за базами даних, потім перевіряється її матеріальний стан. Врешті складається акт, за яким певний час громадянин отримує виплати. Цю ж людину не перевіряють безкінечно. Подібний механізм потрібен і Україні. Я знаю мільйонерів, які примудряються отримувати субсидії, бо бізнес оформлений не на них. Водночас є літні люди, які буквально недоїдають, щоб оплатити комуналку, бо вони залишилися жити одні у великій квартирі. Ось це і є соціальна несправедливість, яку новий закон навряд чи подолає.