Черкащина вчиться жити в умовах перебоїв із подачею електроенергії. В обласному центрі люди звикають до нових реалій.
— Учора йшла з роботи повз відділення “Нової пошти”, що біля “Гранду” на Митниці, — розповідає жителька обласного центру Тетяна Астахова. — Це було о 17.40. Біля пошти стояла черга осіб із двадцять. Працівники приймали в чотирьох віконцях і встигли до 18 години обслужити всіх. Ще ніколи не бачила, щоби тут працювали з такою швидкістю. А моя знайома не знала й пішла забирати посилку після 18-ої години. Весь квартал був темний, бо відімкнули світло. Мусила бігти зранку.
Надія Левченко працює учителем у школі.
— Зламала зуба. Зателефонувала стоматологові, хотіла записатися після уроків на 16-у годину. Але лікарка каже, що в цей час не буде світла, бо його вимикають двічі на день. Перепрошувала, бо досі немає генератора, якого просто ніде купити. Переписала мене на 13-ту годину. Тепер мушу просити в школі про заміну, бо ніхто не знає, що воно далі може бути.
Черкасець Олексій живе на Митниці.
— Учора після роботи пішов купити корм для собаки. В торговому ряду, що біля “Деликату” половина магазинів зі світлом, а половина — без. Мій виявився без світла. Продавчиня приймає готівку й світить ліхтариком на купюри. Покупці ходять магазином і теж світять телефонами, щоби роздивитися товар. Якийсь театр абсурду.
На вулицях обласного центру можна побачити генератори, що працюють. Вони є всюди — біля магазинів, банків, кафе.
— Дівчата з роботи замовили пиріжків із капустою в кафе “Бейкері”, — розповідає місцевий житель 55-річний Юрій. — Спочатку думав купити в кафе, що на Митниці, біля дому. Підійшов, а там генератор працює, світло є. Однак продавчині кажуть прийти пізніше, бо ще не напекли. Пішов на роботу, зайшов в інше “Бейкері”, що на Хрещатику. Там пиріжків із капустою вже нема, бо розібрали.
Пристосовуються до зникнення світла й у великих магазинах.
— Біля мене магазин АТБ, — розповідає Оксана Череватенко. — Коли вимикають світло, то чергують кілька продавців. Решта, які живуть поруч, йдуть додому. Потім світло вмикають і вони повертаються.
Черкаські освітяни, особливо позашкілля теж змінили графіки.
— Головне — маємо графік відключень. Тому гуртки і спортивні секції змінюють час занять, де світло вимикають. Освітянам головне — навчити дітей і вони знайдуть спосіб це зробити. Руки ніхто не складає, — каже заступниця міського голови Анастасія Чубіна.
У ПриватБанку під час відсутності електрики відділення не працюють:
— Маємо заздалегідь розроблені протоколи дій співробітників у разі проблем і перебоїв з постачанням електроенергії. Банк не змінював графіки роботи відділень, але під час відсутності електроенергії ми вимушені їх зачиняти до відновлення електропостачання. — Робота банкоматно-термінальної мережі також залежить як від електропостачання, так і від наявності інтернету. Після їх відновлення банкомати, термінали, ресайкли починають працювати автоматично, не потребуючи спеціального запуску, — каже Анжела Дзінзюра, фахівець з комунікацій в Черкаському регіоні ПриватБанку.
Деякі черкаські підприємства прислухалися до заклику влади й почали працювати в дві зміни — денну й нічну. Вночі використовують електрику з мережі, а вдень — користуються генератором.
Директор одного із черкаських підприємств Олександр Дунайський каже, що з переходом на нічну зміну підприємству додалися витрати на підвезення працівників, на їхнє відвезення додому, фонд оплати праці також зростає, тому що потрібно виплачувати в збільшеному розмірі за роботу у нічний час.
Черкаський хлібозавод також перейшов на роботу в нічний час. В момент пікових навантажень з 7 до 9 години на підприємстві — перезміна. Як зазначив секретар міськради Юрій Тренкін, підприємство не може перейти на генератори, бо хліб буде золотий.
У колишніх районних центрах у жовтні після російських атак знову повністю зникло вуличне освітлення.
— Їжджу дизелем тричі на тиждень у гемодіалізний центр “Фрезеніус” у Черкасах, — розповідає пенсіонерка Галина Опалінська з Тального. — Після кожного ремонту на колії поїзд прибуває в Тальне все пізніше. За новим графіком — о 21-37. Це дуже пізно. Мушу йти додому пішки майже 4 кілометри в суцільній темряві. Це дуже страшно. Підсвічую ліхтариком із телефону.
Начальник Черкаської ОВА Ігор Табурець зауважує, що економія електроенергії зараз має бути правилом життя кожного з нас.
– Наразі Черкащина щоденно живе із графіками погодинних відключень електроенергії. Це потрібно енергосистемі нашої країни після ворожих атак. Якщо й таких відключень виявляється замало, тоді маємо ще й аварійні. Тому економія електроенергії зараз має бути правилом життя кожного з нас, – прокоментував Табурець.
Лікувальні заклади в режимі відключень світла працюють безперебійно. У цих установах є резервні джерела живлення у випадку надзвичайної ситуації. Усі генератори справні. Заклади освіти області теж перелаштовують свою роботу, відповідно до графіків відключення електроенергії. На сьогодні частина шкіл, що працюють офлайн, мають генератори. Решта – регулюють графіки навчання і формати. Адаптують і дистанційне навчання до нових умов. У Міносвіти зараз розробляють механізми пристосування онлайн-освіти до блекаутів.