Березень – місяць переходу до весни. День збільшується, а тривалість сонячного сяйва зростає в порівнянні з лютим удвічі – 117 годин проти 67 годин. Середня дата стійкого переходу середньодобової температури через 0° у бік підвищення в останні 20 років перемістилася з 15 березня на 28 лютого.
За попередніми розрахунками, березень у цілому очікується теплішим звичайного із кількістю опадів у межах норми. Середня температура повітря за місяць прогнозується +3,0° при нормі +0,4°, кількість опадів 32 мм, при нормі 33 мм.
- Середня температура повітря перших 10 днів березня на Черкащині перевищить кліматичну норму на 8-10?. Погода випередить календар майже на місяць, середня добова температура повітря більш відповідатиме кінцю березня, що зумовить швидке підсихання верхніх шарів ґрунту і дозволить вже в кінці першої декади місяця приступити до початку весняної сівби, – зазначив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
До того ж, вже на початку місяця достатньо висока середньодобова температура повітря дозволить виконувати ремонт дорожнього покриття. Тож у влади є всі шанси виправитись.
Проте, як буває в ранні весни, та очікується в цьому році – раннє тепло не надійне. У березні інтенсивність атмосферної циркуляції послаблюється, руйнується азіатський антициклон, зменшується активність західних циклонів. Однак зростають температурні контрасти між південними і північними широтами, які викликають зміни інтенсивних потеплінь із різкими похолоданнями.
Тому вже в середині березня, за словами Віталія Постриганя, можна розраховувати на вторгнення арктичного повітря, що зумовить зниження температури повітря до кліматичної норми, тому не дивлячись на теплий початок березня говорити про закінчення опалювального періоду зарано. З огляду на це масове розгортання посівної кампанії очікується не раніше третьої декади березня.
У різні роки середня температура березня коливалася від +6° (1990, 2014 рр.) до -8° (1987 р.). З початку метеорологічних спостережень в області березень потеплішав на 2°.
Щороку спостерігаються значні коливання середньомісячної температури, тобто теплі березні майже чергуються з холодними. В останні 10 років переважають прохолодні березні. У різні роки кількість опадів у березні коливалася від 2 мм, як було 1991 року, до 129 мм у 1980 році.