Біля сільського клубу в селі Вітове Чигиринського району людно. Кілька груп жінок голосно сваряться одне з одним. Чоловіки палять цигарки. У жовтому шкільному автобусі – півтора десятки поліцейських. Сьогодні сільська громада вирішуватиме долю птахофабрики "Перемога Нова", яку планують побудувати на землях Рацівської сільської ради. До її складу входить і село Вітове.
При вході в зал – чергові. Переписують прибулих. Селяни Вітового сидять у залі на старих дерев'яних стільцях початку 60-х років минулого століття. Журналісти – на довгих дерев'яних лавах. Частина селян прибула з Рацевого. Вони стоять у проході біля стіни. Час від часу починають сваритися із місцевими.
– Як будуть збори в Рацевому – від нас ніхто не поїде, – кричать місцеві у бік опонентів.
З ними згризається фарбована блондинка у чорному пальто. Її обличчя виражає впевненість у власній правоті. Здалеку нагадує фанатичну бояриню Морозову з однойменної картини Сурікова.
На кіноекрані демонструють фільм про допомогу селу. Птахофабрика "Перемога Нова" допомагає Вітовому з 2015 року. Звела дитячі майданчики, провела вуличне освітлення, купила насос для водогону в селищі Орбіта, придбала меблі для школи та костюми для сільських артистів. Колишньому полоненому, учаснику боїв за донецький аеропорт Вадимові Бабенку дали понад 60 тисяч на лікування. Допомагають усім, кому вкрай потрібна операція. За два роки птахофабрика вклала в інфраструктуру Рацевого й Вітового понад 2 мільйони гривень.
Тепер тут хочуть збудувати птахофабрику потужністю 9 бригад, де утримуватиметься 1 мільйон курей. Місцеві селяни матимуть 500 робочих місць, з яких отримуватимуть офіційну зарплату.
– Досить нам їздити по закордонах, – каже сільський голова Рацевого Лариса Постригань. – Нарешті ми діждалися потужного вітчизняного інвестора, який дасть нашим людям роботу й гідну зарплату.
Місцеві зустрічають її промову оплесками. Приїжджі сваряться й перебивають. Дають слово директорові птахофабрики "Вінницький бройлер" Ігорю Лещенкові.
– Ніякого смороду, яким вас лякають опоненти, в селі не буде. У Ладижині вирощують 24 мільйони курей. За три роки буде 48 мільйонів. А у вас буде лише 1 мільйон. Нашу продукцію купують у 70 країнах світу.
На слайдах показує, як утилізується курячий послід. Показує ємності, спеціальні автомобілі, яким його вивозять.
– Спеціальні ємності є в Каневі. Тут не лишатиметься нічого. Матимете 4800 тонн. Для порівняння: в Ладижині – 270 тисяч тонн. Фермери замовляють це добриво собі на поля. Також вивозитиметься брудна вода, якою миють пташники. Поїдьте на птахофабрику в село Будище Черкаського району. Там біля наших пташників, за якихось десяток метрів, – приватний ставок. Від рибалок відбою немає. Це все, що вам треба знати про нібито забруднення довкілля. Птицю, яка гине, теж утилізують і вивозять, – підсумовує Ігор Васильович.
Громадський активіст із Черкас Дмитро Кухарчук закликає старанно зважити всі аргументи й лише тоді ухвалити рішення. Йому аплодують. Натомість депутату обласної ради Сергію Воронову вчиняють обструкцію. Він агітує проти будівництва.
– Будете знаходити дохлих курей у посадках.
– Запропонуйте іншого інвестора, якщо ви – депутат. Не маєте, ну то не заважайте людям будувати, – кажуть селяни.
Приїжджі з Рацевого намагаються затягти збори. Закликають до нових тривалих і марних дискусій.
– Усе багатство України належить родинам 10 олігархів, – кажуть.
– А в нас у селі теж є 10 родин, які гарно живуть і не хочуть мати конкурентів, – парирує сільський голова. – Бо доведеться гарно платити людям за паї і зарплату підвищити. "Перемога Нова" платить за пай площею 2 гектари 19 соток – 8 тисяч 519 гривень. Плюс за підписання угоди одноразова допомога – ще 8 тисяч. Решта фермерів платить у середньому 6 тисяч 800 гривень. Їм така конкуренція дуже не подобається.
Група із Рацевого починає кричати "Ганьба". Натомість селяни з Вітового підтримують Ларису Постригань. Починають голосування. Право голосу мають лише селяни Вітового. Здіймається ліс рук. Лічильна комісія підбиває підсумки: 237 голосів "за" і лише 3 проти. Наступного тижня аналогічні збори пройдуть у Рацевому.