При переході від СУБів та інших управителів до ТОВ «Сантехбудконструкція», через юридичні колізії їх мешканці залишилися поза цим процесом. Дехто вже сьогодні живе без комунальних благ, інші опинилися під загрозою залишитися без деяких з них вже найближчим часом. У міській владі ситуацію обіцяють вирішити.
Нічийні гуртожитки
— Я вже 13 років живу у жіночому гуртожитку по вулиці Хоменка, 2. Ми раніше за проживання платили житлово-побутовому підприємству «Житлосервіс». Останнім часом за койко-місце плата становила 660 грн на місяць. А вже це підприємство розподіляло кошти за спожиті мешканцями гуртожитку комунальні послуги, підприємствам, з якими укладало угоди, оплачувало роботу вахтера та інших техпрацівників. Минулого тижня ми дізналися, що це підприємство своїх чотири гуртожитки передало на баланс міста, однак, на скільки я розумію, місто нас ще не прийняло. «Житлосервіс» припинив співпрацю з усіма комунальними підприємствами й розірвав з ними угоди на надання комунальних послуг. Нового управителя ми не маємо, ОСББ створити не можемо, бо ми не власники майна. Тож комунальні підприємства не мають підстав надавати нам свої послуги. Нам уже перекрили газ і найближчим часом можуть перекрити воду, — роз'яснює ситуацію, у якій опинилися мешканці чотирьох черкаських гуртожитків, Галина Сирій.
У комунальну безвихідь потрапило близько тисячі городян, які мешкають у гуртожитках по вулиці Хоменка 12, Чорновола 245/1, Ханенка 2 та 4. Ці гуртожитки, а також будинок 31 по вулиці Небесної сотні повинні були перейти у власність територіальної громади Черкас згідно з рішенням сесії. Однак рішення про виконання цього документу виконком приймав наприкінці червня 2019 року, коли на балансі Придніпровської та Соснівської служб утримання будинків вже не було, усі вони перейшли в утримання нового управителя.
Аби повернути мешканцям гуртожитків газ та убезпечити їх від відключення інших комунальних послуг, минулого тижня виконком дав доручення черкаським СУБам укласти угоди з постачання газу та з Черкаським РЕМом на подачу електроенергії. У найближчі пару місяців у мерії обіцяють провести конкурс на нового управителя для цих гуртожитків.
— Проблема в тому, що в ці гуртожитки були підвідомчі. І підприємство, яке раніше їх обслуговувало, коли прийняло рішення передати у комунальну власність, не підготувало людей. Через неузгодженість, відбулося відключення від комунальних послуг, — коментує ситуацію заступник міського голови Людмила Бордунос.
За несплату — штрафи
Рішення депутатів міської ради про скасування призначення нового управителем черкаських багатоквартирних будинків ТОВ «Сантехбудконструкція» провокує городян на необдумані вчинки та рішення, які можуть врешті дорого їм обійтися.
— Ми не підписували угоди з новим управителем ТОВ «Сантехбудкоснтрукція», а отже не плануємо оплачувати його послуги за частину травня та червень, — запевняє черкаський пенсіонер, житель п'ятиповерхівки Валентин Сібченко. — Депутати ж скасували рішення, про призначення нового управителя. Сьогодні ми створюємо ОСББ, тому будемо самі себе утримувати й гроші збирати.
Утім таких необдуманий крок може призвести до нарахування пені за несплачену квартплату усім мешканцям цього будинку.
— Якщо до липня 2016 протягом одного року співвласники багатоквартирного будинку, не прийняли рішення про форму управління своїм будинком, управління ним здійснюватиметься управителем, якого призначить на конкурсних засадах виконком. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, — роз’яснюють у міськвиконкомі.
Тож незалежно від того, чи ставили свої підписи на угодах безпосередньо мешканці будинку чи ні — угоди укладено. Депутати ж скасували рішення виконкому, занадто пізно — це можна було зробити до 20 травня. Тепер же, в разі несплати городянами квартплати, у них буде накопичуватися борг, на який нараховуватимуться штрафні санкції.
За межами комунального життя
У Черкасах є й інші багатоквартирні будинки, та під’їзди, які через юридичні колізії випали з процесу зміни управителя. І таких у місті 32 будинки та сім під’їздів.
— Закон передбачає, що неможна проводити конкурс на ті будинки, де створено ОСББ. В нас є будинки де ОСББ створено не на весь будинок, а на декілька під’їздів. Це порушення допущене ще при створенні такого ОСББ. Зараз люди мають зібратися і визначиться чи ті під’їзди, де не створено ОСББ приєднуються уже до чинного. Або визначають собі самі управителя, — роз'яснює Людмила Бордунос. — На жаль створити ще одне ОСББ вони не можуть, бо є пряма заборона закону.
Є інші випадки, коли фактично в будинку багато років тому створено ОСББ, але воно не функціонувало, і мешканці цього будинку не відмовились від послуг СУБів. Дехто навіть не знав, що в їх будинку є ОСББ. Тепер такі співвласники мають проводити збори, вирішувати чи самі будуть утримувати свій будинок чи визначати собі управителя.