Теплолюбні абрикоси не витримали морозів

Цьогорічний березень характеризувався сонячною, аномально теплою із значним дефіцитом опадів погодою. Незвичне тепло та відсутність справжньої зими спровокувало швидкий розвиток весняних процесів та небувало ранні строки початку цвітіння плодових – абрикосів та персиків.

- На підвищеному температурному фоні з другої половини місяця спостерігалися активні затоки холоду. Найбільш низькі температури повітря відмічалися вночі 1 квітня -  від 7º до 11º морозу, нічні температури повітря 2 квітня опускалися до 2-6º морозу, - аналізує начальник Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталій Постригань. – Якщо абрикоси у фазі цвітіння витримують 2-3º морозу, то у період формування зав’язі – лише 1-2 º морозу.

Ситуація складна, адже такі аномальні строки початку цвітіння плодових спостерігаються вперше. Умов для запилення за такої холодної погоди, практично не було. Тож сподіватися на те що нинішній рік буде врожайним на абрикоси - не варто.

За статистикою метеорологічних спостережень, заморозки до середини квітня вважається звичайним явищем для клімату області. А середня дата пізніх заморозків у нашому регіоні – 20 квітня. Тож від квітневих заморозків можуть постраждати і вишні, сливи та яблуні, цвітіння яких очікується з другої половини квітня.

Центральна частина України завжди була ризиковим регіоном для кісточкових, говорить садівник із села Шевченкове, що на Звенигородщині, Микола Олійник:

- Для регіону центральної частини України, куди відноситься і Черкаська область, це дуже великий ризик на успіх з урожаєм цієї культури. Яблуня - більш безпечна, тому що вона не рання, особливо що стосується сортів пізнього дозрівання. Яблуні пізніше зацвітають, пізніше в'яжуться.

Микола Олійник згадує часи, коли ще не було таких змін у природі, і говорить, що тоді завжди чекали й боялися періоду з 1 по 9 травня – часу, коли починали зацвітати сади.

- У цей час  відкривалася тичинка, а для неї було дуже небезпечним відчути 3-5 градусів морозу, вона змерзала й урожай втрачався стовідсотково. – говорить Микола Олійник. – Сьогодні змінились кліматичні умови і ми не нарікаємо на холод, ми нарікаємо на тепло, що воно так рано почалося й спровокувало початок вегетаційного періоду. Сьогодні у нас зелений конус у яблунь. Ми вже бачимо, що на зеленому конусі відвернулися листочки, є таке поняття  "мишаче вушко". Брунечка відкрилася, оголилася, і це є небезпекою на підмерзання.

Садівник поки що налаштований оптимістично: період, який пройшов із такими низькими температурами, до 8-10 градусів морозу, яблуня витримала, Але родина кісточкових - абрикос, персик, вишня, особливо ранні сорти черешень, майже всі постраждали.

- Яблуня в період морозів не мала ще рожевого бутону, тобто вона захищена. Я особисто відслідковував, розрізав підкову бруньку, вона цілесенька, ніде не має пошкоджень. Можете самі провести експеримент: розріжте квітку секатором або ножиком по центру вздовж, і якщо серединка зелена, жовтувата, а не коричнева, зав'язь буде. Тому якщо не буде  низьких температур, значить, будемо з урожаєм яблук, - прогнозує Микола Олійник.

За словами Віталія Постриганя, температури нижче -9º поставили під загрозу навіть посіви озимих зернових, у яких розпочалося формування колосу, а також ріпаку, який вважається найменш морозостійким із групи озимих культур. Під загрозою і сходи ячменю та гороху, незвично ранніх строків сівби, проте в межах області таких площ мало.

 

Яйце

Період заморозків на Черкащині розпочинається з третьої декади березня й може тривати до кінця травня