Черкасець Владислав Кухар знайшов минулого тижня в поштовій скриньці батьків листа від ТОВ «Черкасиенергозбут». У ньому виявився судовий позов на суму 462 гривні. Це був двомісячний борг за спожиту електроенергію. Однак сплатити, відповідно до позовних вимог енергопостачальної організації, батьки Володимира мали б на 2102 гривні більше.
— За світло разом з іншими комунальними я заплатив за тиждень до того, як отримав цього листа, — розповідає Владислав. — До цього у них взагалі ніколи не було боргів більше як за місяць. Але карантин уніс свої корективи… З усіх телеканалів пенсіонерів закликали сидіти вдома, не йти на пошту і в банки, щоб оплатити комуналку. Я й сам казав їм, що нічого не станеться, якщо не заплатять за місяць чи два. Чув, що комунальникам заборонено на час карантину застосовувати санкції за борги. Аж тут цей позов. Мати мало не зомліла, коли прочитала, що крім боргу треба буде заплатити 2102 гривні судового збору. Правда, в листі зазначалося, що в разі погашення заборгованості протягом семи днів із часу отримання листа, позов буде відкликано. Я відразу ж подзвонив в абонвідділ й повідомив, що вже давно оплатив рахунок. Тепер, наче, все гаразд, але батьки хвилюються, що позов не заберуть із суду й у них вимагатимуть ті 2102 гривні. Я розумію, що підстав хвилюватися немає, але ж літніх людей складно в чомусь переконати. І так почуваюся ніяково перед ними, бо ж сам казав, що нічого страшного не станеться.
У ТОВ «Черкасиенергозбут» кажуть, що карантин – не привід для того, аби не платити за отримані послуги, а такими позовами борються з усіма неплатниками, незалежно від суми й терміну заборгованості. Утім, скільки за час карантину заборгували черкащани за електроенергію, заступник директора ТОВ «Чекрасиенергозбут» Олександр Бодашко не каже. За його словами, це — комерційна таємниця.
Слід зазначити, що метод боротьби енергопостачальної компанії зі своїми споживачами ТОВ «Черкасиенергозбут» обрав найдорожчий і не найшвидший. Так, судовий збір при поданні позову, незалежно від його суми, становить 2102 гривні. Це вдесятеро більше, ніж при наказному провадженні, коли на вимогу заявника, без участі сторін, суд видає наказ про стягнення заборгованості. Саме за такою процедурою більшість постачальників послуг борються із неплатниками. Наприклад, «Черкасиводоканал», «Черкаситеплокомуненерго», «Нова якість» тощо.
Чому «Черкасиенергозбут» пішов завідомо дорожчим шляхом, у компанії не пояснюють.
— Тому, що це наше право, — коротко прокоментував Олександр Бодашко.
Юрист Ігор Семиножко припускає, що насправді йдеться про психологічний тиск на боржників.
— Ніякої логіки подавати саме позови не бачу, — говорить Ігор Семиножко. — Особливо, коли йдеться про незначні суми заборгованості, коли тіло боргу в чотири-п’ять разів менше за сам судовий збір. Поки справа розглядатиметься, споживач просто ліквідує заборгованість, й у суду не буде підстав для задоволення позовних вимог. Відтак, судовий збір, яким енергетики лякають споживачів, залишиться їхніми втратами. Крім того, збір сплачується одразу при поданні позову й у разі його відкликання не повертається позивачеві. Тому можу припустити, що насправді, йдеться не про судові позови, а про таку собі форму попередження боржників. Утім, це не означає, що в разі ігнорування вимог погасити заборгованість, енергетики не звернуться з позовом до суду.
Варто зазначити, що під час карантину та протягом 30 днів після його завершення, відповідно до постанови Кабміну, надавачам комунальних послуг забороняється застосовувати до своїх боржників штрафні санкції, такі як пеня. Крім того, їм забороняється за борги відключати споживачам електроенергію, газ та воду. Усе задля того, аби пом’якшити наслідки тривалих карантинних обмежень для громадян.