Депутат Тальнівської міської ради Володимир Володін стверджує, що новопризначені старости в селах обійдуться бюджетам громад дуже дорого.
– Вирішили підрахувати у скільки коштів обійдеться нам утримання старостів. Виявилося, що майже 32 тисячі гривень щомісяця «брудними» грошима на одного. А порахуйте 27 сіл колишнього Тальнівського району, які увійдуть у нову громаду. То вийде на рік 11 мільйонів гривень лише на самі зарплати. Якщо до старостів додати ще й діловодів, то це ще 3 мільйони. Тому ми вимушені задуматися: може, нам не треба старости в кожному селі? Достатньо буде людини яка видаватиме довідку. А староста нехай буде один на 4-5 сіл.
Володін пояснює систему нарахувань:
– Десять із половиною тисяч – посадовий оклад старост, встановлений постановою Кабінету міністрів №268, додаток №50. До посадового окладу додайте 50% премії та 50% надбавки. Плюс дві матеріальні допомоги розміром середньої зарплати. Плюс 4-5 посадових окладів до державних свят – 8 березня, дня місцевого самоврядування, Дня Конституції і так далі. Врахуйте, що більшість кандидатів у старости в нашому районі мають величезний стаж роботи – від 20 до 30 років, то це ще 30% за вислугу років. І якби ще сам староста! Бо в Соколівочці в нас є ще й діловод.
Володимир Геннадійович каже, що ефективність роботи колишніх сільських рад у нього викликає подив.
– Ми порахували, що в селі Криві Коліна за рік було видано 350 довідок. Це виходить менше однієї довідки в день. А гроші люди мають отримувати солідні. Буває й таке, що староста ні до чого в селі діла не має. Будинок культури – не його, а відділу культури. Школа – теж не його, а відділу освіти. Водогін – кооперативний. То за що ці люди відповідають?
Міський голова Кам’янки Володимир Тірон теж бідкається, що мусить платити старостам великі гроші.
– Не знаю, як там у Тальному, але в нас старости отримуватимуть 14 тисяч максимум. Посадовий оклад, матеріальні допомоги премії і надбавки. Це те, що передбачено державою, і на що ми вплинути ніяк не можемо. Але решту виплат уріжемо. Бо надаємо перевагу бюджету розвитку перед бюджетом проїдання. Краще щось побудуємо в громаді, ніж дамо зарплату якомусь чиновнику.
Голова Звенигородської громади Олександр Саєнко впевнений, що старости не зароблять більше 12-14 тисяч гривень.
– Є посадовий оклад і передбачені державою інші виплати. Думаю, разом це не перевищить 12-14 тисяч.
Що стосується обов’язків старости, то він має допомагати жителям відповідних сіл у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування; брати участь в організації виконання рішень відповідної ради, її виконавчого комітету та в підготовці проєкту місцевого бюджету в частині фінансування програм; вести діловодство, облік і звітність з передачею документів до архіву; контролювати використання об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідних сіл, та стан благоустрою тощо.
Середня зарплата в Черкаській області в жовтні складала 10 тисяч 534 гривні.