Міністерство фінансів та Держказначейство вже третій місяць блокують кошти субвенції на соціально-економічний розвиток, розподілені Кабінетом Міністрів на початку липня (розпорядження від 10.07.2019 №500-р). Очікуючи фінансування, громади вже виконали певний обсяг робіт, однак не можуть за них розрахуватися. На казначейських рахунках зависло 2,5 млрд грн.
– Уряд Гройсмана спрямував ці кошти регіонам, – розповідає селищний голова Чорнобаю Алла Мірошниченко. – Нам мало надійти 6 мільйонів, 23 тисячі. Починаючи з вересня, гроші мали надходити рівноцінними траншами по півтора мільйони щомісяця. Але досі не надійшло ні копійки. Новий уряд Гончарука оголосив, що потрібна експертиза цих коштів. Мовляв, треба перевірити на предмет корупційної складової. Перевірка затяглася. Бачу, що ми цих грошей не отримаємо в цьому році.
Алла Олексіївна каже, що за ці гроші в Чорнобаї мали відремонтувати дві вулиці – Золотоніську й Центральну.
– Там асфальт такий, що проїхати, практично, неможливо. Усі автомобілісти буквально криком кричать про необхідність ремонту. Ми ж не просимо гроші на якісь фонтани та інші забаганки. Це життєва необхідність. Усі, хто був у Чорнобаї, погодяться з нашими аргументами. Нам треба на Золотоніську вулицю півтора мільйони, а на Центральну – чотири з половиною.
Депутати селищної ради написали звернення до Кабінету Міністрів із проханням негайно розблокувати кошти.
– Для цього не треба надзвичайних зусиль, – говорить Мірошниченко. – Кошти лежать на рахунку Казначейства мертвим вантажем. Їх не розблоковують, бо немає підтвердження з Києва. Замість доріг ми тепер маємо нові борги. Заборгували за проект 120 тисяч. Тепер маємо брати ці кошти з бюджету наступного року. Не було боргів, то тепер нажили. Звісно, маємо надію, що кошти Київ все ж не відбере собі, а залишить перехідним залишком на наступний рік. Тоді ще якось можна буде зрозуміти такі дії.
Схожа ситуація і в Кам’янці.
– Нам виділили гроші на купівлю шкільного автобуса, – бідкається міський голова Кам’янки Володимир Тірон. – Автобус прийшов, а грошей немає. Соромно в очі дивитися продавцеві. Асоціація міст готує звернення до Кабінету міністрів. Ми з цим миритися не будемо.
Найгірша ситуація у Звенигородці. Місту мали прийти 17 мільйонів гривень.
– Хочете аби я матюкався в слухавку? – каже міський голова Звенигородки Олександр Саєнко. – Гроші лежать на казначейському рахунку. Є підтвердження цього, але знімати їх ми не маємо права. Рік закінчується, а нічого із запланованого не зроблено. В мене просто бракує слів.
Олександр Якович перераховує напрямки, куди мали надійти кошти:
– Найперше – на капітальний ремонт нашого водопроводу, бо ситуація з водопостачанням – катастрофічна. Запланували ремонт доріг, закупку медичного обладнання, автомобілів «швидкої» допомоги, виділити гроші на освіту. І наостанок купити бульдозера, бо ті, що є в місті, вичерпали свій ресурс. Такими діями уряд залишив громади без ресурсів. Повертаємося до старих часів, коли гроші були в столиці, а на місцях була розвалена інфраструктура й порожні бюджети.
Громади вже кілька разів зверталися до Кабміну з вимогою розблокувати кошти. Кілька звернень написав голова Асоціації міст України Віталій Кличко. Однак відповіді не отримав.
Подейкують, уряд затримав кошти громад, бо проекти, на які вони виділялися, були пролобійовані депутатами Верховної Ради попереднього скликання. Зараз, коли більшість складають обранці партії «Слуга народу», гроші планують виділити «під них».