Нашу область дощі не балували практично з осені. Та й безсніжна зима нічим у цьому плані не допомогла. Опадів із особливою надією чекають городники, фермери та агрономи. Довгоочікувані дощі в кінці квітня - на початку травня пом’якшили умови вегетації практично всіх сільгоспкультур. Але на більшості полів зволожився тільки верхній шар ґрунту.
- Зважаючи на низькі вологозапаси ґрунту на початок весни та загальний дефіцит опадів, на окремих площах південно-східної частини області розпочалася ґрунтова засуха. Так, за спостереженнями метеостанції Чигирин на тестових полях, вологозапаси в метровому шарі ґрунту на площі з озимою пшеницею, в якої триває критичний період розвитку, запаси найбільш низькі за останні 30 років і становлять 50 мм. При такій волозі колос в озимини формується мілкий, зі значною кількістю недорозвинених колосків, - зазначив начальник Черкаського обласного гідрометцетру Віталій Постригань.
За перші дні травня рясні дощі пройшли у Канівському районі (38% місячної норми) й на Уманщині (35% місячної норми). Легше стало також на Жашківщині, де й до того ситуація з вологозапасами не була такою критичною (тут випало 11 мм або п’ята частина від місячної норми) й Золотоніщині - 6 мм або 13%. А найменше живильної вологи дісталось Смілянському, Чигиринському, Звенигородському та Черкаському районам, де випало лише 1-2 мм дощу. У інших регіонах області погриміло, поблискало, упало дві краплі і все.
Погодні умови квітня були несприятливими для сходів рано засіяних теплолюбних культур та висадженої розсади томатів і перцю. А от заморозки, що спостерігалися на початку декади в повітрі, на поверхні ґрунту та висоті 2 см від його поверхні, на сільгоспкультури суттєво не вплинули.
За спостереженнями агрометеорологів, стан посівів на полях області на кінець декади у озимої пшениці утримується переважно добрий. Триває період максимального вологоспоживання - інтенсивний ріст стебла та формування колосу. У ячменю, посіяного із 17 по 31 березня – стан добрий та відмінний. Господарства області продовжують сівбу технічних та теплолюбних культур, обробляють посіви від хвороб, шкідників та бур’янів.
- Подальший стан озимини залежатиме від випадіння опадів, боротьби зі шкідниками та дотримання агротехніки – аналізує Віталій Постригань.
За прогнозом, до 10 травня в області дощитиме, температура вночі – 3-9 С, вдень – 10-19 С. Потепління, до+20, почнеться в суботу, 9 травня. А з 12-13 травня - знов похолодання, до +15С