Арктичне повітря минулої неділі і в понеділок, 15 квітня, більш як вдвічі знизило температурний фон на Черкащині з 14-15º до 5-6º тепла. А в Жашкові на поверхні ґрунту та на висоті 2 см від поверхні ґрунту спостерігалися заморозки інтенсивністю 0-3°. Однак, небезпеки сільськогосподарським та городнім культурам вони не несли.
За прогнозом начальника Черкаського обласного центру з гідрометеорології Віталія Постриганя, з четверга погода налагодиться. Північний антициклон віджене дощі на південний схід, вдень температура повітря становитиме 9..14º тепла, а вночі 1..6º. На поверхні ґрунту прогнозуються заморозки 0..4º, що є небезпечним явищем у цей період. На повернення у наш край комфортного тепла можна розраховувати з 24 квітня.
Поряд із цим, прохолодна та волога погода несприятлива для запилення абрикос, які вже масово цвітуть в регіоні. До того ж існують умови для пошкодження цвіту заморозками. Морози можуть серйозно нашкодити садам, а, отже, поганий урожай позначиться на вартості фруктів. Більшість сортів фруктових дерев виявляються безсилими перед невеликими заморозками в квітні-травні, так як квітки і зав'язі дуже чутливі. Бутони яблуні витримують заморозки від -2,7 до -3,8, груші - від -1,6 до -3,8, сливи - від -1,1 до -5,5 °С. А ось квітки, які розпустилися, більш уразливі. Для яблуні і груші межа від -1,6 до -2,2, для сливи і вишні - від -0,5 до -2,2°С.
- Тичинка буде оголена, і для неї достатньо півградуса морозу і вона може змерзнуть, говорить садівник із с. Шевченкове Звенигородського району Микола Олійник.
Він також акцентує увагу на такому факторі, як волога.
- Якщо буде волога, то рослина буде менш вразлива і зможе витримати нижчу температуру, адже плівочка вологи захистить квітку. Є навіть технологічна норма – сади поливають з обприскувачів теплою водою, під тиском аерозоль із форсунки обприскувача долітає на квіти, захолоняє, і обмерзає. Це рятує врожай від морозу до мінус семи градусів, роз’яснює Микола Олійник.
До речі, часто після заморозків у садівника може скластися враження, що квітам мороз не зашкодив - часто пелюстки залишаються свіжими і яскравими. Але їх прекрасний зовнішній вигляд оманливий, оскільки низькі температури в першу чергу вбивають пестики (маточки), а без них плоди не зав'яжуться.
- Є простий візуальний прийом, яким можна визначити, чи має негативні наслідки низька температура. Вириваєте квітку, і секатором розрізаєте вздовж ніжку квіточки і саму квітку. Дивимося на серцевину – якщо вона коричнева – змерзла, якщо білозелена – значить вона жива. Якщо центр розрізу трішки коричневий, а краї – біло-зелені, то підмерзання є, але це не вплине на врожайність, зав’язь буде, – додав Микола Олійник.
Керівник проекту "АПК-інформ" Тетяна Гетьман вважає, що поки немає приводу для паніки. "Нинішні нічні заморозки некритичні, дерева тільки почали цвісти. Найнебезпечніший період: кінець квітня - початок травня. Якщо тоді вдарять морози, це буде великою проблемою. Так, вже є повідомлення, що страждають абрикоси, але вони ще можуть відновитися, таке часто буває", - говорить Тетяна Гетьман.
Для гарного врожаю фруктів велике значення мають бджоли. "Два роки тому йшли сильні дощі саме в період активного запилення, і це погано позначилося на врожаї. Проблема в тому, що бджіл із кожним роком стає все менше", – додала Гетьман.