Зі скаргами на те, що зібрана після дощу вода має бурий колір, до редакції звернувся не один стурбований черкащанин. Ми попросили роз’яснити причину такого явища експертів.
- Пройшли дощі, і вода в моєму імпровізованому озерці стала бордового кольору. Така плівка плавала кілька днів. Те саме було у чанах, куди стікає вода з даху. Мені страшно такою водою й городину поливати, – розповідає черкащанка Ірина з Золотоноші. – Чому вона така? Це що, нас уже так тою хімією пічкають, що дощі змивають усю гадость?
За роз’ясненням ми звернулись до начальника Черкаського обласного гідрометцентру Віталія Постриганя.
- Ми не фіксували такі опади, однак щороку трапляється одна й та сама історія. Якщо опади інтенсивні, вони змивають усякий бруд з атмосферного повітря. Крім того, коли цвітуть сади, каштани, інші дерева, у рідину потрапляє пилок із рослин. Я бачу, що в калюжах під деревами каштанів є плями білуватого кольору. Як не розбиратись, то може скластись враження, що це наслідок якихось кислотних дощів, – аналізує Віталій Постригань.
Доцент кафедри біології, екології та агротехнологій ЧНУ ім. Б. Хмельницького Вікторія Осипенко припускає: скоріш за все, вода має такий колір, бо в неї потрапляють спори водоростей і грибів.
- Спори водоростей, спори грибів завжди є у повітрі, адже воно нестерильне. Як приклад: у ванній кімнаті, кухні, де немає гарного провітрювання, з’являється «цвіль». А «цвіль» – це ті самі синьо-зелені водорості, які без світла набувають сірого кольору, – аналізує Вікторія Осипенко. – Невибагливість цих водоростей у тому, що навіть у вулканічних джерелах і холодних водоймах вони себе прекрасно почувають. Це перші фотосинтезуючі організми, які живуть на землі мільярди років. Вони виживуть за будь-яких умов. У залежності від середовища, наявності чи відсутності світла, від поживних речовин, від стану – вони просто вегетують, чи активно розмножуються, їх колір може бути різним.
Науковець припускає: якщо на воді є коричнювата плівка, це можуть бути діатомові водорості. А вони якраз активні у прохолодну пору року – весною, восени і взимку. Якщо проходить дощ – вода каламутиться, а спори є в повітрі, особливо, якщо поруч водойми.
- У мене версія одна, як у ботаніка: вода набуває такого кольору саме через водорості. Таку воду безпечно використовувати для поливу рослин або як технічну, – пояснює Вікторія Осипенко.
Звісно, для пиття «воду, яка цвіте», навіть після очистки використовувати не можна, адже в ній лишаються нейротоксини й гепатотоксини.
Вікторія Осипенко пояснює: дощову воду збирають, ставлячи ємності під дахами, зливовими системами, а на дахах ростуть мохи й відповідно, спори водоростей там теж є. Тому це або синьо-зелені, або діатомові водорості, які активні фактично впродовж усього року. Це єдиний відділ водоростей, які є і в прісних, і в солоних водах і який нині знаходиться в стані біологічного прогресу.