19 січня усі православні відзначатимуть останнє свято новорічно-різдвяного циклу - Богоявлення або Водохреще. На свято Хрещення Господнього, Богоявлення, Святок або Йордана прийнято освячувати воду. Велике водоосвячення здійснюється по Уставу в кінці літургії, в навечір’я Богоявлення 18 січня, а також у день Богоявлення 19 січня. У самий день Богоявлення воду освячують із урочистим хресним ходом до джерел води. Віряни в усіх храмах, після богослужінь, зможуть освятити воду.
Люди цього дня йдуть до водойм, аби зануритись у воду. Хтось пірнає з вірою, хтось випробовує себе, хтось робить це, аби потім виставити фото в соцмережі, а хтось просто приходить подивитись як інші пірнають.
Завідувач опікового відділення «Першої Черкаської міської лікарні» Володимир Цапенко пірнає в ополонку з 2013 року. Говорить, що почались проблеми зі здоровֹ’ям, тиск почав стрибати, тож переглянув популярні передачі, послухав пацієнтів, які вже практикували такі зимові купання, і сумарно все вилилось у рішення, що варто спробувати купання. Уперше занурився у січні 2013 року.
У Свято-Троїцькому кафедральному Соборі 18 січня о 8.00 розпочнеться Богослужіння, а об 11.30 - освячення води в Навечір'я Богоявлення. Цього ж дня о 16.00 розпочнеться Всенічна служба до свята Богоявлення, під час якої освячуватимуть коливо (кутю). 19 січня о 7.00 розпочнеться Літургія, а о 8.45 будуть освячувати воду біля Собору.
Водохреще-2021 минуло без хресної ходи. Цьогоріч Митрополит Черкаський і Чигиринський Іоанн готує ходу від храму до Дніпра. Так, о 9.30 Хресна хода вирушає від храму до ополонки в районі Долини Троянд, біля пляжу «Рив’єра». Воду в Дніпрі почнуть освячувати о 9.45.
У Свято-Михайлівському кафедральному соборі 18 січня о 20.00 розпочнеться служба, а після неї, через півтори години, у храмі можна буде освятити воду. 19 січня о 9.00 розпочнеться Ранішня служба, а за дві години, хто матиме бажання, зможе освятити воду на подвір'ї Собору.
За словами т.в.о. директора КП «Черкасиводоканал» Світлани Лісковець, цього року за зверненням храмів підприємство готове надавати артезіанську воду, а саме підвезення водовозів до соборів для вірян.
Задля безпечного пірнання у Черкасах 19 січня на пляжах чергуватимуть рятувальники й медики. Наметів, які розгортали в попередні роки, і в яких можна було перевдягнутись і зігрітись, не буде.
Цьогоріч на Водохреще в Черкасах місця для пірнання будуть підготовлені за такими адресами: берег біля розважального комплексу «Рів’єра»; берег біля пляжу по вул. Козацька біля фітнес-клубу «Спорт Лайф»; берег Дніпра біля пляжу «Митницький» («Живчик») перехрестя вулиць Сержанта Смірнова – Героїв Дніпра; берег біля розважально-оздоровчого комплексу «Бочка».
Правила безпеки під час занурення:
- Купання в ополонці взимку, без попередньої підготовки, може бути небезпечним для людей похилого віку, дітей, осіб, які страждають на гострі та хронічні захворювання.
- перед зануренням варто порадитись зі своїм лікарем, чи безпечно це для вас;
- утримайтеся від купання, якщо у вас хворе серце;
- у холодній купелі рекомендують перебувати не більше 10 секунд.
- не занурюйтесь у необладнаних та не перевірених рятувальниками на безпеку дна місцях. Не варто розпочинати “хрещенські розваги” в місцях, де немає медиків і рятувальників;
- не заходьте у воду в стані алкогольного сп'яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку. Не варто зігріватись алкоголем і після купання, адже він сприяє розширенню судин, відтак організм швидко втрачає тепло та замерзає.
- Не вдягайте на себе важкі предмети, які здавлюють судини, адже через це можливі обмороження рук. Відомо, що від холодів найчастіше страждають ноги. Тому не носіть тісне взуття та одяг.
- Після купання в жодному разі не занурюйте раптово ноги в гарячу воду й не відігрівайте їх на гарячій батареї. Швидке нагрівання може призвести до виникнення тромбозу судин та ускладнити перебіг захворювання. Зігрівати потерпілого потрібно поступово. Може допомогти легкий масаж кінцівок.