В Україні розпочалась вступна кампанія для цьогорічних випускників, однак через повномасштабне вторгнення плани майбутніх студентів кардинально змінились.
Значна кількість черкаських абітурієнтів надає перевагу вступу до закордонних вишів. Серед них – і випускник 11 класу Олексій Дуда, який планує здобувати освіту економічної спеціальності в словацькому університеті.
— Коли в Україні розпочалось повномасштабне вторгнення, був страх, адже почались бойові дії, це дуже страшно, коли біля власного регіону ти чуєш, як працює ППО, а інколи навіть і прильоти. Тому з власної безпеки й з’явилась така ідея, що варто вступати за кордон.
Хлопець зазначив, що для нього важливо не тільки отримати якісну освіту, а й почувати себе комфортно в даній країні:
— Коли я обирав країну, в якій я хочу навчатись, у мене був вибір: Польща, Словаччина, Чехія. Я спочатку розглядав якість освіти саме в тому напрямку, в якому я хочу вступати. Також я аналізував менталітет країни, адже якщо я планую там навчатись, то це означає, що я до неї переїду, і я маю бути готовим до того, що менталітет саме цієї держави буде співвідноситись зі мною, що мені особисто буде комфортно там жити.
Свій вибір навчатись за межами України абітурієнти пояснюють по-різному. Альона Левченко, обравши для опанування освіти Чехію, розповіла, що вона мріяла про студентське життя за кордоном протягом декількох років:
— Я вирішила це ще до початку повномасштабної війни. Я вважаю, що в Європі я зможу отримати освіту вищої якості. Для мене навчання в університеті – новий досвід, навчання самостійності та знаходження самої себе, тому я хотіла поїхати в іншу країну. Так би мовити, «випробувати себе».
Альона стверджує, що на даний момент питання міграції з України для неї складне:
— По завершенню навчання прийму остаточне рішення. З одного боку, за 5 років навчання у мене вже буде влаштоване життя в іншій країні, але в Україні є свої перспективи. По-перше – відбудова країни після війни, потрібні будуть європейські спеціалісти з усіх галузей, вірогідно, що станеться «де народився, там й згодився».
«Сьогодні мати диплом європейського вишу престижніше та перспективніше», говорять абітурієнти. Однак чи вплине це на розвиток України в майбутньому? Перший проректор Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького Василь Мойсієнко наголосив, що для України – це справді проблема:
— Це проблема, але це проблема не сьогоднішнього дня, тобто ця проблема характерна для всього періоду пострадянської України. По-перше, зрозуміло, що погіршення соціально-економічної ситуації в Україні спонукає до обрання закладів за кордоном. По-друге, військово-політична ситуація, особливо в період широкомасштабної агресії. По-третє, ми не можемо спрогнозувати, як довго триватимуть бойові дії. Молоді люди хочуть мати відповідні перспективи. Ситуація, наприклад, з певними обмеженнями щодо студентів в Україні – вона існує. Наприклад, особи призовного віку не можуть залишити територію держави. Це теж до певної міри є стримуючим чинником, але для держави важливо зберегти молодь, тому що це основа її розвитку.
Василь Мойсієнко розповів, що хоч під час воєнного стану українська освіта і зазнала змін, однак більшість молоді все одно віддає перевагу навчанню в українських навчальних закладах:
— Я не вважаю, що багато студентів обирають закордонні виші. Якщо проаналізувати тенденцію в нашому закладі, то ми навпаки в минулому році набрали на 30% більше, ніж 2021 році. Під час війни ситуація дещо змінилась, й ризиково, наприклад, відправляти своїх дітей в такі міста, як Харків, Одеса, Запоріжжя, Дніпро. Тобто десь певну частину вступників спонукало обирати якраз таки Черкащину, де ситуація відносно стабільна.
Сьогодні сучасна молодь прагне мати хороші перспективи задля розвитку та відбудови України після війни, тому переважно обирає затребувані спеціальності.
— Щороку ми робимо аналіз, минулого року найбільш популярні в нас були такі освітні програми, як менеджмент, програмна інженерія, психологія, філологія. Й завжди стабільно найпопулярнішими в нас є право та журналістика. Хоча навіть та сама фізична культура і спорт в нас теж є досить популярними. Якщо подивитись по кількості заяв, ми отримаємо приблизно 8 тисяч заяв цього року. Якщо ми подивимось по тим освітнім програмам, по яким подано найбільше всього заяв, то це будуть якраз ті спеціальності, які я назвав, — каже проректор.
Абітурієнт Денис Коваль обрав для отримання професії один із найпопулярніших напрямків навчання “Журналістика” в Черкаському національному університеті:
— Я захоплююсь журналістикою вже 5 років, для мене це не просто професія, не просто якісь курси, це мій спосіб життя та вираження себе, тому і я обрав саме професію журналіста, адже в жодній інші я себе не бачу!
Професійні військові, психологи, медики, будівельники, архітектори — саме ці професії будуть найбільш затребуваними після війни, на думку економіста Національного банку України Владислава Філатова.
Майбутня студентка Софія Бурлука, обравши медичну справу, розповіла на які аспекти вона звертала увагу при виборі навчання:
— Україна – це моя Батьківщина, тут мені набагато легше навчатися, ніж в іншій країні. Так, у мене були б нові знайомства, нові враження від іншої країни, але дім – це є дім, мені тут набагато краще. А чому саме медицина? Я хочу щоб медицина в Україні прогресувала, щоб лікарі мали змогу виліковувати хвороби, від яких зараз помирає багато людей.
Автор: Дарина Юрченко