Безпечність водіїв, неуважність і дія за принципом «а раптом пронесе» збільшує статистику аварій, загиблих і травмованих. Із початку року по області сталося 2629 аварій (за статистикою ДТП, які оформлювала поліція), із яких 536 – із постраждалими. У аваріях загинула 71 людина. А війна за ті ж дев’ять місяців забрала життя вісьмох черкащан. Лідери за кількістю аварій – м. Черкаси, Смілянський район і м. Умань. У динаміці перші позиції за зростанням аварійності – у Жашківського, Шполянського і Канівського районів.
Що не день, то аварія
«Боже, люди, народ, ви зі здорового глузду з’їхали? Що не день, то аварія. І не одна. І не просто з матеріальними збитками по 124-й КУпАП чи з подертим лакофарбовим покриттям, а з постраждалими. Таке враження, що ви оголосили війну на дорогах тоді, коли в реальній війні гинуть ті, хто захищає вас від смерті. Щоб ви жили на мирній території, де ремонтують асфальт, аби ви не розбивали ходову, облаштовують пішохідні переходи, щоб спокійно переходити вулиці. Роблять усе для зручностей. А ви ці зручності використовуєте через гузно: «напитись і сісти за кермо, поганяти новеньким асфальтом, порушити, перебігти у невстановленому для цього місці, збити, потрощити і втекти від відповідальності» — по вашому це круто, драйвово? Ні, це тупість! Травмуватись і вмирати там, де хочуть, щоб ви жили! - отакий емоційний пост розмістила в себе на сторінці Facebook прес-секретар патрульної поліції Черкаської області Зоя Вовк.
І дійсно, щоденна інформація лякає. Минулими вихідними біля Умані сталася потрійна ДТП з потерпілими, в Черкасах на вулиці Героїв Дніпра водій автомобіля-євробляхи "BMW-320" на швидкості протаранив п’ять припаркованих машин і втік.
П’ятеро травмованих – такий результат ще однієї аварії на перехресті вул. Чорновола та пров. Гвардійського в Черкасах за участі п’яного водія.
У Черкасах 20 жовтня на перехресті вулиць Онопрієнка-Грибна водій ВАЗ-2101 наїхав на дорожній знак та дерево. Мало не щодня ми або стаємо свідками, або чуємо про аварії.
По області є 23 місця концентрації ДТП: п’ять – на дорогах державного значення і 18 – у місті Черкаси. Місця концентрації ДТП визначають власники доріг – райдержадміністрації або служба автодоріг. Ними вважаються місця, де останні три повні календарні роки сталося чотири або більше ДТП чи три за останній повний календарний рік.
Так, це дамба через річку Дніпро, село Благодатне біля базарчика, колишній пост «Руська Поляна» – виїзд із міста Черкаси в напрямку Сміли, в районі 1 км автодороги Канів – Чигирин-Кременчук, в місті Умані в районі базарчику біля розвилки автодоріг Київ-Одеса і Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка.
За словами представника управління превентивної діяльності ГУ НП у Черкаській області Олега Єргакова, ДТП – це збіг обставин. І на це впливають як дорожні умови, так і спроможність водія вчасно зреагувати на зміни в дорожньому русі. Неможливо передбачити, коли водій сяде за кермо, хильнувши перед цим, або йому стане зле, або він говоритиме по телефону, або його засліпить фарами, або бабця не захоче пройти п’ять метрів до зупинки і буде перебігати дорогу, або водій не побачить пішохода, який іде в камуфляжній куртці. Варто говорити й про культуру водія.
- Так, спробуйте пройти по пішохідному переходу по вул. Благовісній – мало хто вас пропустить. Тому варто бути взаємоввічливими: пішоходам варто переходити дорогу у встановленому для цього місці, вдягати одяг зі світловідбивними елементами, а водіям уступати дорогу. Не забуваємо і про перевезення дітей у спеціальних сидіннях. Бо ж статистика невтішна: у ДТП на дорогах області за 9 місяців загинуло три дитини і 77 було травмовано (30-пішоходів, 33 – пасажири, 5 – велосипедистів і 9 - скутеристів).
На жаль, на даний час вплив на забезпечення безпеки дорожнього руху з боку поліції значно зменшився. На сьогодні функції патрульної поліції зводяться до нагляду за дорожнім рухом за залишковим принципом – приїхали на місце аварії й оформили ДТП.
Через збільшення аварійності, в тому числі за участі автобусів, нині впроваджуються зміни в законодавстві. Так, набув чинності закон про великовагові перевезення, аби не було руйнування доріг, через що теж стаються ДТП, створюється дорожній фонд, на який акумулюються кошти, і які витрачаються саме на заходи безпеки дорожнього руху. Очікується, що з нового року запрацює автоматична фотофіксація – порушення водіїв можна фіксувати на камеру.
- Має бути камера, яка працює в захищеній телекомунікаційній мережі, яка б передавала дані про порушення. Такий зразок – камера системи «Контур» – уже пройшла тестування і сертифікацію в Києві. Після остаточного впровадження цей комплекс можна буде купувати за кошти місцевого й державного бюджету. А кошти за штрафи можна буде акумулювати на обласний рахунок безпеки дорожнього руху, за які можна буде розбудовувати мережу автоматичного контролю. Так, ОТГ зможе самостійно вирішувати, стільки таких камер їм необхідно. А в подальшому на цій ділянці, де буде встановлена камера, можливе явне зменшення кількості ДТП, – прогнозує Олег Єргаков.