Від початку епідемії Мінсоцполітики пообіцяло медикам, які контактують із хворими на COVID-19, 300% доплату до зарплати. І допоки лікарі виконують свою роботу, ризикують своїм здоров’ям і здоров’ям своїх рідних, уряд ще визначає, як саме нараховувати зарплату.
олова Черкаської ОДА Роман Боднар запевняє: за березень медики Черкащини, які працюють із коронавірусом, отримають стимулюючі надбавки у розмірі 300%. На це передбачено 8,2 млн грн зі спеціальної медичної субвенції державного бюджету. Із цих коштів також закуплять медикаменти для боротьби з COVID-2019. Окремо з обласного бюджету спрямують 6,9 млн грн для стимулюючих доплат протягом двох місяців працівникам Черкаської екстреної допомоги плюс 200 тис грн. на пальне.
- Не собі треба давати надбавки, а людям. Ці доплати – це не доплати керівникам медзакладів, це доплати тим, хто в групі найбільшого ризику. Таких в області близько 1500 – це медики з Черкаської міської інфекційної лікарні, з інфекційного відділення Уманської міської лікарні, з Черкаської обласної лікарні, в якій лежать важкі хворі та з Обласного центру екстреної меддопомоги, - пояснила начальник управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Лариса Кошова.
Про те, що обласна влада виділила кошти, і до 5-7 травня працівники отримають стимулюючі доплати, говорить і директор Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Ігор Фесун.
- Про які 300 відсотків ідеться? Ну, 50-70% виплатять. Зараз ми намагаємося визначити механізм їх виплати. Це не буде ставка, це буде погодинна оплата. Це не будуть великі гроші, в середньому 500-700 гривень за місяць. Якщо ставка в людини умовно 4000 грн, і вона відпрацює 160 годин за місяць, то одна година вартує 25 грн (4000 ділимо на 160), - наводить математичні розрахунки виплат Ігор Фесун. - Якщо людина відпрацювала на коронавірусних інфекціях 10 годин, їй платимо як за 30 годин і вона отримує за місяць аж 750 грн. А за місяць у нас навряд чи хтось відпрацює 10 годин. Чотири години в середньому.
Ігор Фесун дуже сподівається, що погодинна оплата буде закрита й гроші, які надійдуть від обласної адміністрації, додадуть як преміальні за квітень і травень, абсолютно всім працівникам. Увесь виїзний персонал і диспетчерська отримають 50%, ті? хто був на певній кількості викликів, отримають 75% надбавки, і ті, хто був на більшій кількості викликів, отримують по ставці.
- Ставка у наших працівників у середньому 2500 грн. Область виділила нам 6,9 мільйонів гривень, із яких 200 тис. грн - на паливо, все інше - на два місяці на зарплату працівникам. І цю зарплату ми виплачуємо. НСЗУ обіцяє додати нам коштів. Але цих коштів вистачить тільки на зарплату, – пояснив Ігор Фесун. – До кінця року у нас навіть на паливо не вистачає.
Зважаючи, що штат працівників Центру екстреної медичної допомоги ніколи не був повним, Ігор Фесун наголосив, що з тим фінансуванням, яке надійшло, йому треба ущільнюватися.
- Дуже сподіваюся, що цього не доведеться робити і нас підтримає і держава, і обласна влада. Плинність кадрів постійна. Керуючись острахом на коронавірус, із колективу пішло п'ятеро осіб, чотирьом із яких - за 70 років, тобто, з групи ризику, - говорить Ігор Фесун.
На Черкащині 55 лікарів, інфікованих на коронавірус. Із них 14 уже видужали.