Цього тижня у Черкасах згадуватимуть події Євромайдану: чиновники зі скорботними обличчями покладатимуть квіти, в обласному центрі демонструватимуть фотоінсталяції, транслюватимуть документальні фільми. Та єдина стела, яка нагадує черкащанам про подвиг Героїв Небесної сотні у Черкасах, - занедбана. І з кожним роком її стан погіршується через дощі, вітер, спеку та мороз, а ще – через людську байдужість…
У Черкасах стела Героїв Небесної Сотні виявилась нікому не потрібною
Створена 2014 року з ініціативи небайдужих городян, стела так і не знайшла місця у бюджетних видатках, не має утримувача і ні в кого на балансі не перебуває. Від неї відхрещуються міські та обласні посадовці, та й громадськості, яка б узяла на себе відповідальність за неї, поки що не знайшлося.
— Мій внук був на Майдані. На щастя, для нашої сім’ї з ним нічого не сталося. Серце болить за людей, які втратили на Майдані рідних, друзів та близьких. Мені дуже соромно за стан, у якому в Черкасах перебуває стела Героїв Небесної Сотні, це ж наші герої, ми маємо їх шанувати, — зі сльозами на очах ділиться переживаннями черкаська пенсіонерка Тетяна Чернявська. – Я по чиновницьких кабінетах колами ходжу і відповідального за ту стелу знайти не можу. Треба, мабуть, самим якось організовуватися та відновлювати її.
До грудня 2016 року стела стояла на Соборній площі, потім її перенесли до Свято-Троїцького собору. Тодішній заступник голови Черкаської облдержадміністрації Сергій Овчаренко запевняв, що її будуть оновлювати. Адже на той момент там були фото не всіх загиблих героїв. Однак за три роки ні в обласній, ні в міській владі відповідальності за стелу на себе ніхто брати так і не схотів.
У міськвиконкомі запевняють: не можуть виділяти на меморіал бюджетні кошти, бо він не перебуває у них на балансі.
— Після Майдану городяни самі зробили цю стелу, але ж тепер хтось має нею опікуватися. Ми не можемо цього робити, бо вона не перебуває на нашому балансі, а отже на її утримання у бюджеті не передбачено грошей. Ми взагалі не маємо відділу, чи сектору, який би опікувався історичними пам’ятками чи пам’ятними знаками, у мене навіть людини, яка б зробила їх реєстр немає, — бідкається головний архітектор Черкас Віталій Чернуха.
Ще навесні цього року посадовець запевняв, що письмово звернувся до Черкаського обласного краєзнавчого музею, аби передати їм на збереження фотоінсталяцію. Та в музеї запевняють: жодних листів із цього приводу ні від кого не отримували.
— Так, інсталяція не знаходиться ні в кого на балансі. А ви ж знаєте, що чиновники не можуть витрачати кошти на об'єкти, які не є на балансі, бо це буде нецільове використання. Ми пропонуватимемо закласти кошти в бюджет наступного року на відновлення старої або створення нової інсталяції. Сподіваємося, наші пропозиції врахують, — ділиться планами членкиня виконавчого комітету Черкаської міської ради Діяна Тяско.
— Я переконаний, цю стелу необхідно не просто відновити, а створити гарний меморіал у пам’ять за нашими загиблими героями. Можливо, це було б доречно зробити на Пагорбі слави, де згадуємо про всіх наших героїв, — коментує митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан.
Небайдужі городяни стали ініціаторами створення стели пам’яті Героїв Небесної Сотні, а міська влада, яку обрали ті ж городяни, так і не знайшла можливості зберегти стелу. Очевидно, за колесом огляду, штучною новорічною ялинкою, іншими креативними ідеями й бюрократичною тяганиною міським чиновникам просто не до цього.